Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Rachunkowość  »  Księga podatkowa  »   Ujmowanie w podatkowej księdze wydatków na prywatny samochód - ...
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Ujmowanie w podatkowej księdze wydatków na prywatny samochód - odpowiedź Ministerstwa Finansów na pytanie naszego Wydawnictwa

Przegląd Podatku Dochodowego nr 5 (485) z dnia 1.03.2019

Do końca 2018 r. wydatki związane z używaniem niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego, w tym także stanowiącego własność osoby prowadzącej działalność gospodarczą, dla potrzeb działalności gospodarczej podatnika, stanowiły koszty uzyskania przychodów:

  • do wysokości ustalanej jako iloczyn liczby faktycznie przejechanych kilometrów oraz ustalonej przepisami stawki za jeden kilometr przebiegu pojazdu,
     
  • pod warunkiem prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

Tak stanowiły obowiązujące wówczas przepisy art. 23 ust. 1 pkt 46 i ust. 5 updof.

Nowe prawoW stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2019 r., z nowego brzmienia art. 23 ust. 1 pkt 46 updof wynika natomiast, że gdy podatnik do celów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą używa samochodu osobowego stanowiącego jego własność, niebędącego składnikiem firmowego majątku trwałego, do kosztów uzyskania przychodów może on zaliczyć 20% tych wydatków oraz składek na ubezpieczenie takiego samochodu.

Bez zmian pozostawiono zaś ust. 13 objaśnień zamieszczonych w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2017 r. poz. 728 ze zm.). Z jego treści wynika tymczasem, że w kolumnie 13 podatkowej księgi: "Wydatki z tytułu używania niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych samochodu osobowego, w tym także stanowiącego własność osoby prowadzącej działalność gospodarczą, dla potrzeb działalności gospodarczej podatnika należy wpisywać w tej kolumnie po zakończeniu miesiąca na podstawie miesięcznego zestawienia poniesionych wydatków. Suma wydatków zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, w poszczególnych miesiącach, ustalona od początku roku podatkowego, nie może przekraczać kwoty wynikającej z ewidencji przebiegu pojazdu za ten sam okres, to jest kwoty wynikającej z przemnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za jeden kilometr przebiegu, określonej w odrębnych przepisach przez właściwego ministra".

Wobec uchylenia wymogu prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu i wprowadzenia w miejsce "kilometrówki" nowego 20% limitu kosztów z tytułu używania prywatnego samochodu, część przytoczonej regulacji (zdanie drugie) jest nieaktualna. Pojawiła się jednak wątpliwość, czy w 2019 r. nadal można ujmować wydatki z tytułu używania w firmie prywatnego samochodu osobowego, na podstawie miesięcznego zestawienia tych wydatków, czy też powinno się takie wydatki księgować bezpośrednio na podstawie dowodów potwierdzających ich poniesienie?

Do tej kwestii Ministerstwo Finansów odniosło się w odpowiedzi nadesłanej 11 lutego 2019 r. na pytanie naszego Wydawnictwa. Czytamy w niej, że: "Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów powinni 20% wydatków ujmować w księdze bezpośrednio na podstawie dowodów dokumentujących ich poniesienie.

Tym samym, ustęp 13 Objaśnień do podatkowej księgi przychodów i rozchodów określonych w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2017 r. poz. 728, z późn. zm.), w części odnoszącej się do ewidencjonowania wydatków związanych z używaniem prywatnego samochodu osobowego, nie ma już zastosowania.

Prowadzone są prace legislacyjne nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów".

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Księga podatkowa - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.