Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Rachunkowość  »  Księga podatkowa  »   Moment ujęcia usług obcych w podatkowej księdze przychodów i rozchodów
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Moment ujęcia usług obcych w podatkowej księdze przychodów i rozchodów

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 20 (991) z dnia 10.07.2018

Osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą (najem mieszkań krótkoterminowy), rozliczając się na podstawie podatkowej księgi przychodów prowadzonej metodą uproszczoną. Korzysta ona z usług serwisów pośredniczących w rezerwacji (Booking.com., Airbnb). Faktury za usługi tych firm są wystawiane po zakończeniu miesiąca (np. fakturę za usługi świadczone w okresie od 1 do 31 maja br. spółka otrzymała z datą wystawienia, tj. 4 czerwca br.) albo już z chwilą dokonania rezerwacji (gdzie pobyt gościa może być dopiero za 2 lub 3 miesiące). W którym momencie ująć w koszty faktury otrzymane od ww. pośredników za prowizje?

Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów mogą ujmować koszty w zależności od przyjętego przez siebie wyboru, tj.: według metody uproszczonej albo według metody memoriałowej.

Metoda uproszczona określona jest w art. 22 ust. 4 ustawy o PDOF. Wynika z niej, że koszty uzyskania przychodów podlegają potrąceniu tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione. Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się, co do zasady, dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu (art. 22 ust. 4 i 6b ustawy o PDOF). Zasada ta dotyczy zarówno kosztów usług bezpośrednio związanych z przychodem, jak i kosztów innych niż bezpośrednio związane z przychodem. Zatem podatnik prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą uproszczoną wpisuje do księgi koszty pod datą wystawienia dowodów potwierdzających ich poniesienie. Nie ma tu zatem znaczenia, jakiego okresu te koszty dotyczą. Decyduje data faktury, rachunku lub innego dowodu.

Jeśli zatem w przypadku, o którym mowa w pytaniu, podatnik stosuje metodę uproszczoną ewidencjonowania, to faktury, o których mowa w pytaniu, ujmie w podatkowej księdze pod datą ich wystawienia - czyli fakturę za prowizję obejmującą okres od 1 do 31 maja br. ujmie pod datą wystawienia faktury, czyli 4 czerwca br. Analogicznie będzie w przypadku faktur wystawianych już z chwilą dokonania rezerwacji - także należy je ująć pod datą wystawienia faktury.

Księga podatkowa - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.