Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Rachunkowość  »  Księga podatkowa  »   Rozliczenie kosztów podróży przedsiębiorcy
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Rozliczenie kosztów podróży przedsiębiorcy

Przegląd Podatku Dochodowego nr 12 (468) z dnia 20.06.2018

Właściciel firmy w październiku 2018 r. weźmie udział w targach branżowych. Podróż odbędzie samolotem. Zakupu biletu na samolot dokonano w czerwcu br. Kiedy wydatek z tego tytułu można uznać za koszt uzyskania przychodu i ująć w podatkowej księdze?

Wydatek związany z zakupem biletu na samolot dla przedsiębiorcy, stanowi koszt uzyskania przychodu i może być wpisany do podatkowej księgi pod datą wystawienia dowodów stanowiących podstawę do jego ujęcia w podatkowej księdze.

Wykonywanie zadania w ramach prowadzonej działalności poza miejscowością, w której znajduje się siedziba przedsiębiorcy lub stałe miejsce wykonywania działalności, uważa się za podróż służbową przedsiębiorcy. Taka definicja podróży służbowej osoby prowadzącej działalność gospodarczą (przedsiębiorcy) wynika z dokumentu nr 120453/K pt. "Podróż służbowa przedsiębiorcy - updof", zamieszczonego na stronie internetowej sip.mf.gov.pl. W przypadku odbycia takiej podróży przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów faktycznie poniesione wydatki związane z podróżą służbową, o ile wykaże, że poniósł je w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu i nie zostały wymienione w art. 23 updof.

Przepisy podatkowe nie wprowadzają ograniczeń, co do rodzaju i klasy środka transportu jakim przedsiębiorca może odbywać podróż. Jeśli decyduje się on na podróż publicznym środkiem transportu (tu: samolotem), wówczas do kosztów uzyskania przychodów zaliczy faktyczną cenę za bilet (po uwzględnieniu przysługujących zniżek). Tego rodzaju wydatek nie jest bowiem objęty wykluczeniem z kosztów podatkowych na podstawie art. 23 updof.

Aby wydatek ująć w ewidencji podatkowej, konieczne jest jego prawidłowe udokumentowanie. Podstawą zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów są w szczególności faktury, faktury VAT RR, rachunki oraz dokumenty celne, wystawione zgodnie z odrębnymi przepisami. Tak wynika z § 12 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2017 r. poz. 728).

W myśl § 3 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 3 grudnia 2013 r. w sprawie wystawiania faktur (Dz. U. poz. 1485), za fakturę uważany jest bilet jednorazowy, wystawiony przez przewoźnika (tj. podatnika uprawnionego do świadczenia usług polegających na przewozie osób m.in. samolotami i śmigłowcami), jeżeli dokumentuje przejazd na odległość nie mniejszą niż 50 km i zawiera dane wskazane w tym przepisie. Tak więc bilet na samolot, wystawiony zgodnie z przywołanym przepisem, może być podstawą ujęcia kosztu w podatkowej księdze.

Wydatek dotyczący zakupu biletu, stanowiący koszt podatkowy, należy wpisać do podatkowej księgi w kolumnie 13 "pozostałe wydatki", pod datą poniesienia kosztu. Niezależnie przy tym od metody prowadzenia podatkowej księgi (tj. uproszczonej określonej w art. 22 ust. 4 updof lub memoriałowej uregulowanej w art. 22 ust. 5-5c updof), za dzień poniesienia kosztu przyjmuje się dzień wystawienia dowodu będącego podstawą ujęcia (zaksięgowania) kosztu w podatkowej księdze (art. 22 ust. 6b updof).

Mając to na uwadze, należy stwierdzić, że chociaż podróż samolotem przedsiębiorca odbędzie dopiero w październiku 2018 r., to wydatek związany z zakupem biletu może ująć w podatkowej księdze w dacie poniesienia, czyli dacie wystawienia biletu.

Księga podatkowa - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.