Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Rachunkowość  »  Księga podatkowa  »   Zbiorcze zestawienie dowodów w PKPiR
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Zbiorcze zestawienie dowodów w PKPiR

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 2 (973) z dnia 10.01.2018

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą (polegającą na demontażu pojazdów), rozliczając się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Auta są skupowane od osób fizycznych na podstawie zaświadczenia o demontażu wydawanego zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 26 kwietnia 2010 r. Czy można zbiorczo ujmować takie zaświadczenia w PKPiR na podstawie dowodu wewnętrznego, który zawierałby numer zaświadczenia, datę jego wystawienia oraz kwotę za jaką kupiono auto do demontażu?

Przepisy nie przewidują możliwości ujmowania w PKPiR kosztów na podstawie zestawień zbiorczych.

Regulacje prawne dotyczące recyklingu pojazdów

Zasady postępowania z pojazdami wycofanymi z eksploatacji w sposób zapewniający ochronę życia i zdrowia ludzi oraz ochronę środowiska zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju określa ustawa z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji (Dz. U. z 2016 r. poz. 803).

W definicjach zawartych w art. 3 tej ustawy określono, że przez pojazd wycofany z eksploatacji rozumie się pojazd stanowiący odpad w rozumieniu przepisów o odpadach.

Ustawa ta określa m.in. obowiązki przedsiębiorców prowadzących stacje demontażu i obowiązki przedsiębiorców prowadzących punkty zbierania pojazdów. Na podstawie art. 26 ww. ustawy, przedsiębiorca prowadzący stację demontażu jest obowiązany prowadzić ewidencję zaświadczeń o demontażu pojazdu oraz zaświadczeń o przyjęciu niekompletnego pojazdu, wydanych przez niego i przez przedsiębiorców prowadzących punkty zbierania pojazdów, z którymi zawarł umowę.

Wzory ww. zaświadczeń oraz szczegółowe dane, jakie musi zawierać ta ewidencja, są określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 26 kwietnia 2010 r. w sprawie sposobu unieważniania dokumentów pojazdów wycofanych z eksploatacji, wzorów zaświadczeń wydawanych dla tych pojazdów, sposobu przechowywania zaświadczeń oraz prowadzenia ich ewidencji (Dz. U. nr 75, poz. 476). Z § 6 tego rozporządzenia wynika, że przedsiębiorca prowadzący stację demontażu prowadzi ewidencję zaświadczeń, wydanych przez niego i przez przedsiębiorców prowadzących punkty zbierania pojazdów, z którymi zawarł umowę. Ewidencja zaświadczeń jest prowadzona w siedzibie przedsiębiorcy, odrębnie dla każdego rodzaju zaświadczenia i obejmuje szereg szczegółowych danych (które tu pomijamy).

Ujęcie kosztu w PKPiR

Powyższe obowiązki ewidencyjne dotyczą specyfiki prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie recyklingu pojazdów. Natomiast zapisów w podatkowej księdze należy dokonywać zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2017 r. poz. 728). Jak wynika z przepisów ww. ustawy o recyklingu pojazdów, przyjmowany do demontażu pojazd jest odpadem. Zgodnie z definicją towarów zawartą w § 3 ww. rozporządzenia, przez towary rozumie się m.in. braki i odpady, z tym że odpadami są materiały, które na skutek procesów technologicznych lub na skutek zniszczenia lub uszkodzenia utraciły całkowicie swą pierwotną wartość użytkową. Z kolei stosownie do § 12 ust. 3 ww. rozporządzenia, podstawą zapisów w księdze są dowody księgowe, którymi są m.in. faktury, rachunki oraz inne dowody. W przypadku, o którym mowa w pytaniu, takim dowodem jest zaświadczenie o demontażu, wydawane zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury. Dodajmy, że w przepisach rozporządzenia wprost określono, że zakup od ludności przeznaczonych na złom samochodów i ich części składowych nie może być udokumentowany dowodem wewnętrznym.

Za dowody księgowe uważa się również dzienne zestawienia dowodów (faktur dotyczących sprzedaży) sporządzone do zaksięgowania ich zbiorczym zapisem (co wynika z § 13 pkt 1 ww. rozporządzenia). Jednak odnośnie kosztów nie ma podobnego uregulowania.

Należy jednocześnie zauważyć, że podatnicy obowiązani są dokonywać zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów:

  • na bieżąco (tj. każdego dnia) albo
     
  • chronologicznie w czasie zapewniającym terminowe rozliczenia z budżetem (tj. na zasadach określonych dla biur rachunkowych).

Zważywszy zatem, że:

  • dowodem jest zaświadczenie wydawane zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Infrastruktury, który dokumentuje jednocześnie poniesienie kosztu i stanowi podstawę zapisów w podatkowej księdze,
     
  • przepisy rozporządzenia nie przewidują możliwości ujmowania zbiorczo kosztów,

to - naszym zdaniem - każde zaświadczenie powinno być wpisane do PKPiR osobno, analogicznie jak faktury czy rachunki.

Księga podatkowa - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.