Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Rachunkowość  »  Księga podatkowa  »   Data ujęcia zakupu towarów w podatkowej księdze
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Data ujęcia zakupu towarów w podatkowej księdze

Przegląd Podatku Dochodowego nr 17 (449) z dnia 1.09.2017

Biuro rachunkowe prowadzi na zlecenie podatkową księgę przychodów i rozchodów. Na początku sierpnia 2017 r. klient przedłożył w biurze fakturę na zakup towarów dostarczonych do jego zakładu 3 lipca br. Z treści faktury wynika, że została ona wystawiona 30 czerwca br. Pod jaką datą wpisać zakup towarów do księgi?

Zakup towarów powinien być ujęty w podatkowej księdze prowadzonej za czerwiec 2017 r. - pod datą wystawienia faktury.

Generalnie, zakup materiałów podstawowych i towarów handlowych musi być wpisany do podatkowej księgi niezwłocznie po ich otrzymaniu, najpóźniej przed przekazaniem do magazynu, przerobu lub sprzedaży. Stanowi o tym § 17 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2017 r. poz. 728), zwanego dalej rozporządzeniem. Od podanej zasady przewidziano wyjątki. I tak, zgodnie z § 30 ust. 1 rozporządzenia, w razie prowadzenia księgi przez biuro rachunkowe, zapisy powinny być dokonywane w porządku chronologicznym na podstawie:

  • dowodów, o których mowa w § 12-16 rozporządzenia, oraz
     
  • sum miesięcznych przychodów wynikających z ewidencji, o której mowa w § 8 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia, lub
     
  • danych wynikających z zestawienia, o którym mowa w § 20 ust. 2 rozporządzenia,

przekazywanych przez podatnika zgodnie z postanowieniami umowy, w czasie zapewniającym prawidłowe i terminowe rozliczenia z budżetem, lecz nie później niż do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni.

Aby zachować chronologię zapisów w księdze, trzeba mieć na uwadze, że w myśl ust. 3 objaśnień do podatkowej księgi, zamieszczonych w załączniku nr 1 do rozporządzenia, w kolumnie 2 "Data zdarzenia gospodarczego" należy wpisywać dzień miesiąca wynikający z dokumentu stanowiącego podstawę dokonywania wpisu (datę poniesienia wydatku, otrzymania towaru lub uzyskania przychodu albo datę zestawienia sprzedaży).

W analizowanym przypadku zdarzeniem gospodarczym podlegającym ujęciu w podatkowej księdze jest zakup towaru.

Należy zauważyć, że w myśl powołanego § 17 ust. 1 rozporządzenia zakup towarów, co do zasady, podlega ujęciu w księdze w dacie ich otrzymania. Przy czym zdaniem organów podatkowych, w sytuacji kiedy faktura dokumentująca nabycie towarów handlowych została wystawiona przed dostawą towarów (np. w miesiącu poprzedzającym dostawę), to w kolumnie 2 podatkowej księgi należy wpisać datę wystawienia faktury. Data wystawienia faktury jest bowiem datą poniesienia kosztu uzyskania przychodu zgodnie z art. 22 ust. 6b updof. Tak uznał m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 4 czerwca 2012 r., nr IPTPB1/415-185/12-2/KSU. Rozpatrywał on sprawę spółki, która sprowadza towary handlowe m.in. z Indii. Kontener z towarami wypłynął z Indii w listopadzie 2011 r., a do składu celnego w Polsce trafił w styczniu 2012 r. Urząd celny wystawił dokument celny SAD z datą 3 stycznia 2012 r. Fakturę zakupu towarów od zagranicznego dostawcy wystawioną 30 listopada 2011 r. spółka otrzymała w połowie grudnia 2011 r.

Zaewidencjonowała ona zakup towarów w podatkowej księdze 3 stycznia 2012 r. W kolumnie 16 tej księgi odnotowano datę wystawienia faktury, tj. 30 listopada 2011 r. Organ podatkowy uznał, że w przedstawionym stanie faktycznym faktura dokumentująca zakup towarów handlowych powinna być ujęta w podatkowej księdze, zgodnie z art. 22 ust. 6b updof, w dacie wystawienia faktury, tj. 30 listopada 2011 r.

Uwzględniając przywołane przepisy oraz stanowisko organów podatkowych, należy stwierdzić, że fakt, iż w sytuacji opisanej w pytaniu dostawa zakupionych towarów do zakładu podatnika miała miejsce w lipcu 2017 r., pozostaje bez znaczenia. Skoro bowiem faktura dokumentująca zakup towarów została wystawiona 30 czerwca 2017 r., to koszt z tego tytułu powstał w czerwcu i powinien być ujęty w podatkowej księdze prowadzonej za ten miesiąc, pod datą tej faktury. Z uwagi na to, że podatnik dostarczył fakturę do biura rachunkowego dopiero w sierpniu 2017 r., to odniesienie omawianego kosztu do czerwca 2017 r. spowoduje konieczność ponownego obliczenia należnej za ten miesiąc zaliczki na podatek dochodowy.

Księga podatkowa - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.