Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Firma  »  Zakładanie firmy  »   Działalność w zakresie świadczenia usług kosmetycznych a VAT
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Działalność w zakresie świadczenia usług kosmetycznych a VAT

Gazeta Podatkowa nr 103 (2082) z dnia 27.12.2023
Małgorzata Smolnik

Planuję, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, świadczyć usługi kosmetyczne. Chciałabym korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT (ze względu na wartość sprzedaży nieprzekraczającą 200.000 zł). Czy prawdą jest, że mogę korzystać ze zwolnienia podmiotowego także wówczas, gdy stacjonarnie będę sprzedawała swoim klientom kosmetyki? Czy obowiązuje mnie kasa rejestrująca? (pytanie nr 1468527)

Podatnik prowadzący działalność gospodarczą, u którego wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200.000 zł, podlega zwolnieniu z VAT. Zwolniona z VAT jest także sprzedaż dokonywana przez podatnika rozpoczynającego w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu VAT, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, kwoty 200.000 zł (art. 113 ust. 1 i ust. 9 ustawy o VAT).

Trzeba mieć na uwadze, że nie wszyscy podatnicy mają prawo do korzystania ze zwolnienia podmiotowego. Ustawodawca ze zwolnienia podmiotowego wyłączył bowiem podatników dokonujących dostaw i świadczących usługi wymienione w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT. Na mocy tego przepisu z omawianego zwolnienia wyłączeni zostali m.in. podatnicy dokonujący dostaw preparatów kosmetycznych i toaletowych (PKWiU 20.42.1) w związku z zawarciem umowy w ramach zorganizowanego systemu zawierania umów na odległość, bez jednoczesnej fizycznej obecności stron, z wyłącznym wykorzystaniem jednego lub większej liczby środków porozumiewania się na odległość do chwili zawarcia umowy włącznie.

Stacjonarna sprzedaż kosmetyków (w miejscu świadczenia usług) nie stanowi sprzedaży na odległość, a zatem uczestniczka forum może korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT.

Jeśli wartość sprzedaży zwolnionej od podatku przekroczy kwotę 200.000 zł, zwolnienie traci moc począwszy od czynności, którą przekroczono tę kwotę. Ponadto podatnik utraci prawo do zwolnienia podmiotowego w przypadku wykonania jakiejkolwiek czynności wymienionej w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT.

Jeżeli chodzi o stosowanie kasy rejestrującej, to obowiązek ten dotyczy podatników dokonujących sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Od tej zasady przewidziano pewne wyjątki, które określone są w rozporządzeniu MF w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2021 r. poz. 2442 ze zm.). Zwolnienia te mają m.in. charakter podmiotowy (ze względu na wartość sprzedaży) i zostały wskazane w § 3 ust. 1 pkt 1 i pkt 2 ww. rozporządzenia.

Ponadto w § 4 powołanego rozporządzenia zostały wymienione czynności, do których nie mają zastosowania zwolnienia określone w § 2 i § 3 tego rozporządzenia. I tak na podstawie § 4 ust. 1 pkt 2 lit. j) rozporządzenia obowiązkiem ewidencjonowania objęte są usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne.

Wobec powyższego podatnik świadczący usługi kosmetyczne na rzecz osób prywatnych nie może korzystać z żadnych zwolnień z ewidencjonowania sprzedaży w kasie. Oznacza to, że uczestniczka forum, planując uruchomienie działalności gospodarczej, w ramach której będzie świadczyła usługi kosmetyczne, przed rozpoczęciem ich świadczenia jest zobowiązana zakupić kasę rejestrującą, ufiskalnić ją i spełnić pozostałe warunki wymienione w przepisach wykonawczych dotyczących kas.

Warto zaznaczyć, że od 1 stycznia 2024 r. będzie obowiązywało nowe rozporządzenie MF w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2023 r. poz. 2605).

Zakładanie firmy - czytaj także:

 
Przydatne linki
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.