Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Firma  »  Zakładanie firmy  »   Rozliczenie dotacji na uruchomienie firmy
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Rozliczenie dotacji na uruchomienie firmy

Gazeta Podatkowa nr 99 (1870) z dnia 13.12.2021

Sfinansowanie zakupu wyposażenia i innych wydatków firmowych, w tym na nabycie składników majątkowych o wartości nieprzekraczającej 10.000 zł niezaliczonych do majątku trwałego, ze środków przyznanych z Funduszu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej - nie wyklucza możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów podatkowych. Dla takiej ich klasyfikacji nie ma znaczenia, że przyznane podatnikowi środki korzystają ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 121 ustawy o pdof. Jeżeli tylko stanowiły one wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów, bądź zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów w rozumieniu przepisu art. 22 ust. 1 ustawy o pdof w odniesieniu do realizowanej przez niego działalności gospodarczej, to mogą zostać ujęte w firmowym rachunku kosztowym.


O CO PYTAŁ PODATNIK?

Podatnikowi w czerwcu 2021 r. przyznane zostały środki na podjęcie działalności gospodarczej w formie dotacji o wartości 14.668 zł przyznanej na podstawie art. 46 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Podatnik przyznane dofinansowanie w całości przeznaczył na zakupy składników, które wykorzystuje w prowadzeniu swojej nowo utworzonej firmy. Całości zakupów sfinansowanych z dotacji dokonał już jako osoba prowadząca działalność gospodarczą - wszystkie związane z tym wydatki zostały udokumentowane fakturami. W ramach przyznanego dofinansowania wnioskodawca zakupił wyposażenie składające się z elementów, których jednostkowa cena nabycia była niższa niż kwota 10.000 zł. Były to: laptop, biurko, dyski - sieciowy i twardy, oprogramowanie, myszka komputerowa, komplet narzędzi serwisowych oraz domena internetowa. W zaprezentowanej sytuacji podatnik miał wątpliwości, czy wydatki poniesione na nabycie wskazanych składników może zaliczyć do firmowych kosztów podatkowych, pomimo że środki te nie podlegają opodatkowaniu i częściowo pochodzą z projektów unijnych, którymi zasilany jest FP.


ZDANIEM DYREKTORA KIS:

Dyrektor KIS w wydanej interpretacji wskazał, że z art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o pdof wynika, iż dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na cele inne niż nabycie lub wytworzenie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych zaliczane są do przychodów z działalności gospodarczej.

Dyrektor KIS wskazał jednocześnie, że niektóre z dotacji (dofinansowań), których otrzymanie generuje koszty firmowe, mogą korzystać ze zwolnień przedmiotowych od pdof. Wśród tych zwolnień w art. 21 ust. 1 pkt 121 ustawy o pdof ustawodawca jako wolne od podatku dochodowego wymienił jednorazowe środki przyznane bezrobotnemu na podjęcie działalności, o których mowa w art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Następnie Dyrektor KIS przypomniał, że z art. 23 ust. 1 pkt 56 ustawy o pdof wynika, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych z dochodów (przychodów), o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 29b, 46, 47a, 47d, 116, 122, 129, 136 i 137. Ponieważ wśród wskazanych w tym przepisie wyłączeń z kosztów nie znajdują się środki, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 121 ustawy o pdof, to nie ma przeszkód do rozliczenia w kosztach sfinansowanych nimi wydatków na nabycie wyposażenia do uruchamianej firmy.

(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 20 października 2021 r., nr 0113-KDIPT2-1.4011.728.2021.1.ISL)

 Komentarz redakcji 

Omówione reguły rozliczenia na gruncie pdof dotacji uzyskanej na rozpoczęcie działalności gospodarczej nie mają zastosowania do analizowanych świadczeń w części związanej z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych, co wynika z art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o pdof. W oparciu o ten przepis taka dotacja w części przeznaczonej na zakup środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych w ogóle nie stanowi dla podatnika przychodu w pdof.

art. 23 ust. 1 pkt 45 ustawy o pdof wynika jednocześnie, że kosztów podatkowych nie stanowią odpisy amortyzacyjne od tej części wartości środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, która odpowiada poniesionym wydatkom m.in. na ich nabycie, zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie. W efekcie koszty podatkowe stanowią tylko odpisy amortyzacyjne od tej części wartości składników majątku trwałego, która nie została sfinansowana analizowaną dotacją.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Zakładanie firmy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.