Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Firma  »  Zakładanie firmy  »   Płatność na rozpoczęcie działalności nie stanowi przychodu podatkowego

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Płatność na rozpoczęcie działalności nie stanowi przychodu podatkowego

Gazeta Podatkowa nr 95 (1761) z dnia 26.11.2020
Jolanta Białkowska

Otrzymałem dofinansowanie z ARiMR na rozpoczęcie działalności pozarolniczej (pierwsza rata pomocy na złożony wniosek o płatność). Czy wydatki poczynione na zakup środków trwałych (maszyn i urządzeń) oraz wyposażenia są firmowym przychodem i kosztem w działalności? Jak należy je zakwalifikować?

Płatność, jaką otrzymuje beneficjent na rozpoczęcie działalności gospodarczej, która wypłacana jest na podstawie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej na operacje typu "Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej"... (Dz. U. z 2016 r. poz. 1196 ze zm.) ma swoje źródło w środkach europejskich. Pierwsza rata pomocy pochodzi ze środków na realizację wspólnej polityki rolnej określonych w art. 5 ust. 3 pkt 4 ustawy o finansach publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 869 ze zm.). Środki te przekazywane są na rachunek dochodów budżetu państwa, o czym mowa w art. 111 pkt 16 powołanej ustawy. Następnie są udostępniane beneficjentowi na jego wniosek o płatność przez agencję wykonawczą, którą jest ARiMR.

W związku z tym płatność od ARiMR uzyskana przez beneficjenta, pochodząca z pomocy realizowanej w ramach poddziałania 6.2 Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich PROW 2014-2020, nie stanowi przychodu podatkowego dla beneficjenta (osoby fizycznej) na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 13 ustawy o pdof (Dz. U. z 2020 r. poz. 1426 ze zm.). Na mocy tego przepisu do przychodów podatkowych nie zalicza się kwot otrzymanych od agencji wykonawczych, jeśli agencje otrzymały środki na ten cel z budżetu państwa.


Płatność na rozpoczęcie działalności pozarolniczej z PROW nie stanowi przychodu podatkowego, a co się z tym wiąże - wydatków z niej sfinansowanych nie uznaje się za koszty uzyskania przychodu.


Biorąc pod uwagę fakt, że płatność z ARiMR nie stanowi dla beneficjenta przychodu podatkowego, nie ma możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków, które zostały sfinansowane z tej płatności. Ma to swoje umocowanie w art. 23 ust. 1 pkt 31 ustawy o pdof. Zgodnie z tym przepisem za koszty uzyskania przychodów nie uważa się kosztów uzyskania przychodów ze źródeł przychodów znajdujących się na obszarze RP lub za granicą, jeśli dochody z tych źródeł nie podlegają opodatkowaniu bądź są zwolnione z podatku dochodowego.

Zakładanie firmy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.