Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Firma  »  Zakładanie firmy  »   Ujęcie w księdze czynszu dotyczącego firmy prowadzonej w mieszkaniu

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Ujęcie w księdze czynszu dotyczącego firmy prowadzonej w mieszkaniu

Gazeta Podatkowa nr 71 (1737) z dnia 3.09.2020
Karolina Paszkowska

W ramach ograniczania wydatków firmowych zamierzam zrezygnować z wynajmowania biura i chcę przeznaczyć jeden z pokoi w moim mieszkaniu na potrzeby prowadzonej przeze mnie jednoosobowej działalności gospodarczej. Czy część czynszu za to mieszkanie, która dotyczy mojej firmy, mogę ujmować w księdze podatkowej? Jeśli tak, to na jakiej podstawie powinienem dokonywać zapisów dotyczących tych kosztów?

Jeśli Czytelnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i jeden z pokoi swojego mieszkania przeznaczy na cele firmy, to wydatki na czynsz w części związanej z działalnością może uwzględnić w rachunku podatkowym. Dotyczy to także kosztów za energię elektryczną, centralne ogrzewanie lub wodę, które ponoszone są na cele firmy. Podstawą ujęcia tych wydatków w księdze podatkowej może być dowód wewnętrzny sporządzony samodzielnie przez podatnika w oparciu o dokument obejmujący całość opłat albo dowód potwierdzający zapłatę danego zobowiązania. Koszty związane z użytkowaniem mieszkania na cele firmy ujmuje się w księdze podatkowej, pod datą wystawienia dowodu wewnętrznego, w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki".

Podatnik ustalając wielkości kosztów dotyczących prowadzenia firmy we własnym mieszkaniu, może korzystać ze współczynnika udziału powierzchni przeznaczonej na prowadzenie działalności w ogólnej powierzchni mieszkania. Aby wydatki związane z czynszem w części przypadającej na działalność gospodarczą mogły być uznane za koszty podatkowe, muszą zostać odpowiednio udokumentowane. Na tę okoliczność podatnik może sporządzić dowód wewnętrzny. Zgodnie z § 13 ust. 2 pkt 7 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2019 r. poz. 2544) wydatki związane z opłatami za czynsz, energię elektryczną, wodę, gaz i centralne ogrzewanie, w części przypadającej na działalność gospodarczą, można dokumentować dowodem wewnętrznym. Podstawą jego sporządzenia są dokumenty dotyczące całości opłat za czynsz czy media, np. wystawiona na właściciela mieszkania faktura za zużycie energii lub wody (albo faktura prognozująca ich zużycie), dokument wskazujący wymiar czynszu. Poza tym dowód wewnętrzny można również wystawić w oparciu o dowód potwierdzający zapłatę danego zobowiązania, np. wyciąg bankowy lub dowód wpłaty dokumentujący uiszczenie opłaty za czynsz. Ze względów dowodowych wraz z dowodem wewnętrznym wskazane jest przechowywać dokument będący podstawą ustalenia kosztów dotyczących użytkowania części mieszkania na cele firmy.


Wzór dowodu wewnętrznego dostępny jest w Programie DRUKI Gofin.


Dowód wewnętrzny, żeby mógł być podstawą ujęcia części opłat za czynsz lub media w księdze, musi zawierać co najmniej dane określone w § 13 ust. 1 przywołanego rozporządzania. Są to: przedmiot operacji gospodarczej, wysokość kosztu (wydatku), data i podpisy osób, które bezpośrednio dokonały wydatków.

Przykład

Założenia

  1. Pani Joanna Nowak, która prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, przeznaczyła na cele firmy jeden pokój w należącym do niej mieszkaniu. Łączna powierzchnia mieszkania wynosi 120 m2, natomiast na działalność gospodarczą podatniczka wykorzystuje 18 m2
     
  2. Współczynnik udziału powierzchni przeznaczonej na prowadzenie firmy w całej powierzchni mieszkania wynosi 15%, tj. (18 m2 : 120 m2) × 100.
     
  3. Czynsz za sierpień 2020 r., za całe mieszkanie wyniósł 1.200 zł. Zatem wydatki dotyczące części mieszkania przeznaczonej na cele firmy za sierpień 2020 r. wyniosły 180 zł, tj. 1.200 zł × 15%.
     
  4. Podatniczka, w oparciu o dokument określający wymiar czynszu, wystawiła, pod datą 31 sierpnia 2020 r., dowód wewnętrzny nr 4/8/20, w którym określiła wydatki na czynsz za sierpień br. w części dotyczącej działalności gospodarczej w wysokości 180 zł.

Joanna Nowak
ul. Złota 7/6
66-112 Poznań 
Poznań, 31.08.2020 r.

Dowód wewnętrzny nr 4/8/20

Lp. Nazwa towaru, opłaty
lub tytuł i cel wydatku
Ilość Jednostka miary Cena jednostkowa
w zł
Wartość w zł
1. Czynsz za mieszkanie w części dotyczącej prowadzenia firmy, tj. 15% - - - 180,00
        Razem 180,00

Kwota słownie: sto osiemdziesiąt złotych 00/100

Numer pozycji w księdze: 346

 

Sporządził: Joanna Nowak  Zatwierdził: Joanna Nowak

Zapisy w księdze podatkowej

W księdze podatkowej za sierpień 2020 r. w oparciu o dowód wewnętrzny nr 4/8/20 podatniczka wpisała:

- w kolumnie 2 "Data zdarzenia gospodarczego": 31 sierpnia 2020 r.,

- w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki": 180 zł.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Zakładanie firmy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.