Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Firma  »  Zakładanie firmy  »   Środki na rozpoczęcie działalności w pdof

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Środki na rozpoczęcie działalności w pdof

Gazeta Podatkowa nr 59 (1725) z dnia 23.07.2020
Agata Cieśla

Osoba fizyczna otrzymała z urzędu pracy dotację dla osób fizycznych na rozpoczęcie działalności gospodarczej ze środków unijnych w ramach Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Czy wartość otrzymanej pomocy jest dla niej przychodem zwolnionym z pdof? Czy sfinansowane tą dotacją zakupy środków trwałych, wyposażenia oraz towarów podlegają rozliczeniu w firmowych kosztach podatkowych?

Dotacja na rozpoczęcie działalności gospodarczej korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 121 ustawy o pdof (Dz. U. z 2019 r. poz. 1387 ze zm.). Dyrektor KIS w wydawanych w tym zakresie interpretacjach przyjmuje, że dotacja dla bezrobotnego na uruchomienie działalności gospodarczej zwolniona jest od podatku w oparciu o przywołany przepis niezależnie od tego, czy źródłem jej finansowania są środki krajowe czy też środki unijne (por. interpretację indywidualną Dyrektora KIS z dnia 20 marca 2020 r., nr 0115- KDIT3.4011.499.2019.3.MK).

Natomiast możliwość obciążenia firmowych kosztów podatkowych wydatkami, których źródłem finansowania była omawiana dotacja, uzależniona jest od tego, czy składniki majątku sfinansowane pochodzącymi z niej środkami będą zakwalifikowane jako środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, czy też będą stanowiły elementy wyposażenia albo zostaną przeznaczone na nabycie towarów.

art. 23 ust. 1 pkt 45 ustawy o pdof wynika, że wartością odpisów amortyzacyjnych naliczanych od wartości początkowej składników majątku zaliczonych do środków trwałych nie można obciążać kosztów uzyskania przychodów, gdy wydatki na ich nabycie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. W konsekwencji gdy zakup środka trwałego przedsiębiorca sfinansuje w całości z dotacji przyznanej mu na rozpoczęcie działalności, kosztu podatkowego nie stanowi odpis amortyzacyjny w pełnej naliczonej od jego wartości wysokości. Natomiast jeżeli taki zakup został tylko w części sfinansowany dotacją, to wyłączeniu z kosztów podatkowych podlega odpis amortyzacyjny od tej części wartości początkowej środka trwałego, która tą dotacją została pokryta. W efekcie tylko odpis amortyzacyjny od części wartości początkowej sfinansowanej z własnych środków przedsiębiorcy obciąża firmowe koszty podatkowe.


Kalkulatory amortyzacyjne dostępne są w serwisie kalkulatory.gofin.pl.


W przypadku zakupu składników, które będą stanowiły w firmie, o której mowa w pytaniu, na gruncie ustawy o pdof elementy firmowego wyposażenia oraz towary handlowe, to wydatki na ich nabycie sfinansowane omawianą dotacją będą podlegały rozliczeniu w kosztach uzyskania przychodów w tej firmie.

Zakładanie firmy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.