Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Firma  »  Zakładanie firmy  »   Koszty związane z zakupem mebli

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Koszty związane z zakupem mebli

Gazeta Podatkowa nr 35 (1701) z dnia 30.04.2020
Agata Cieśla

W styczniu br. rozpocząłem prowadzenie działalności gospodarczej. Na jej potrzeby wynająłem lokal, do którego zakupiłem meble biurowe. Wartość całego zestawu mebli przekracza kwotę 10.000 zł, ale wartość poszczególnych elementów jest niższa od tej kwoty i od kwoty 3.500 zł. W jaki sposób należy obciążyć koszty firmowe wartością takiego zakupu?

W sytuacji gdy wartość każdego mebla zakupionego do firmowego biura nie przekracza 10.000 zł, przedsiębiorca ma kilka możliwości obciążenia wartością ich zakupu firmowych kosztów uzyskania przychodów.

Jeżeli pojedyncze meble są kompletne i zdatne do użytku w dacie przekazania ich do używania na potrzeby firmowe, a przedsiębiorca przewiduje, że będą one użytkowane przez niego powyżej roku, to mogą one stanowić odrębne środki trwałe. Podatnik w takim przypadku uznaje każdy z mebli za środek trwały i może go amortyzować na zasadach ogólnych, czyli w czasie. W kosztach rozlicza wtedy odpisy amortyzacyjne naliczane i dokonywane od wartości początkowej mebla.

Gdy poszczególne meble mają wartość równą lub niższą niż 10.000 zł, podatnik może również zamortyzować je jednorazowo. Jednorazowego odpisu amortyzacyjnego dokonuje wówczas w miesiącu oddania mebla do używania albo w miesiącu następnym (art. 22f ust. 3 ustawy o pdof - Dz. U. z 2019 r. poz. 1387 ze zm.) i obciąża nim firmowe koszty. Ponieważ wartość każdego z mebli nie przekracza u Czytelnika 3.500 zł, to nie można do nich zastosować jednorazowej amortyzacji, o której mowa w art. 22k ust. 14-21 ustawy o pdof. Jeśli jednak spełnia kryteria do uznania za podatnika rozpoczynającego działalność, to może zakup mebli rozliczyć w kosztach w ramach jednorazowej amortyzacji stanowiącej pomoc de minimis, o której mowa w art. 22k ust. 7-13 ustawy o pdof.

Wartość spełniającego kryteria do uznania za środek trwały pojedynczego mebla o wartości nieprzekraczającej 10.000 zł przedsiębiorca ma prawo nie uznać za taki składnik majątku i rozliczyć bezpośrednio w kosztach podatkowych w miesiącu oddania mebla do używania (art. 22d ust. 1 ustawy o pdof).

Jednocześnie przedsiębiorca ma prawo wszystkie meble uznać za jeden środek trwały jako zestaw meblowy, który ze względu na wartość początkową przekraczającą 10.000 zł będzie rozliczony w kosztach poprzez odpisy amortyzacyjne dokonywane w czasie lub po spełnieniu ustawowych warunków w ramach jednorazowej amortyzacji - do wyboru w limicie 100.000 zł lub 50.000 euro.


Kalkulatory amortyzacyjne dostępne są w serwisie kalkulatory.gofin.pl.

Zakładanie firmy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.