Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Firma  »  Zakładanie firmy  »   Gwarantowana podstawa a data wypłaty chorobowego

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.gazetapodatkowa.gofin.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Gwarantowana podstawa a data wypłaty chorobowego

Gazeta Podatkowa nr 19 (1685) z dnia 5.03.2020
Honorata Urbaniak

Wypłaciłam pracownikowi zasiłek chorobowy należny za kilka dni grudnia 2019 r. Czy w związku z tym, że wypłaty tego świadczenia dokonałam 10 stycznia 2020 r., to należało podwyższyć podstawę chorobowego do obowiązującej w 2020 r. kwoty wynoszącej 2.243,54 zł (2.600 zł - 13,71%)?

NIE. Podstawę wymiaru świadczenia chorobowego należałoby z urzędu podnieść do gwarantowanej podstawy wymiaru zasiłku obowiązującej w 2020 r., a wynoszącej 2.243,54 zł (2.600 zł - 2.600 zł × 13,71%), gdyby świadczenie chorobowe należne było pracownikowi za okres przypadający nie wcześniej niż od dnia 1 stycznia 2020 r. Przy ustalaniu wysokości świadczenia chorobowego za kilka dni grudnia 2019 r., wypłacanego pracownikowi 10 stycznia 2020 r., Czytelniczka powinna ewentualnie zastosować gwarantowaną podstawę chorobowego obowiązującą w 2019 r., tj. kwotę 1.941,52 zł (2.250 zł - 2.250 zł × 13,71%).

Dla pracowników, do wynagrodzenia których mają zastosowanie przepisy ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, ustawodawca przewidział minimalną podstawę wymiaru zasiłku. Podstawa wymiaru świadczenia chorobowego z tytułu pracy w pełnym wymiarze czasu pracy wraz ze składnikami, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania danego świadczenia, nie może być zatem niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% tego wynagrodzenia. Tak wynika z art. 45 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 645 ze zm.), zwanej ustawą zasiłkową i komentarza ZUS do tej ustawy. Dla pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy obowiązująca w danym okresie gwarantowana podstawa zasiłku ulega odpowiednio zmniejszeniu, proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.

Wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę następuje z dniem 1 stycznia każdego roku, co przekłada się na odpowiedni wzrost najniższej podstawy wymiaru świadczeń chorobowych należnych pracownikom. Kwoty tych gwarantowanych podstaw obowiązują w danym roku kalendarzowym i mają zastosowanie do świadczeń należnych za okres przypadający w takim roku (patrz tabela). Data wypłaty świadczenia chorobowego może mieć znaczenie przy ustalaniu, czy świadczenie zostało wypłacone w terminie (nie)skutkującym zapłatą odsetek, na zasadach przewidzianych w art. 64 ust. 2 ustawy zasiłkowej.

Gwarantowana podstawa wymiaru świadczeń chorobowych dla pracownika pełnoetatowego
Minimalne wynagrodzenie za pracę Świadczenie chorobowe należne Gwarantowana podstawa wymiaru świadczeń chorobowych
w 2019 r. 2.250 zł za okres przypadający od stycznia do grudnia 2019 r. 1.941,52 zł
(2.250 zł - 2.250 zł × 13,71%)
w 2020 r. 2.600 zł za grudzień 2019 r. wypłacone w styczniu 2020 r. 1.941,52 zł
(2.250 zł - 2.250 zł × 13,71%)
za okres przypadający od stycznia do grudnia 2020 r. 2.243,54 zł
(2.600 zł - 2.600 zł × 13,71%)
Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Zakładanie firmy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.