Jak szukać?»

Wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek ZUS oraz wnioski o świadczenie postojowe dostępne są w serwisie www.druki.gofin.pl »POMOC DLA PRACODAWCY W RAMACH TARCZY ANTYKRYZYSOWEJ (zobacz więcej)
Zamknij
Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Firma  »  Zakładanie firmy  »   Rozliczenie w pdof prywatnych laptopów pracowników
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.gazetapodatkowa.gofin.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Rozliczenie w pdof prywatnych laptopów pracowników

Gazeta Podatkowa nr 5 (1671) z dnia 16.01.2020
Agata Cieśla

Przez kilka pierwszych miesięcy swoją jednoosobową działalność prowadziłem samodzielnie, ale od listopada 2019 r. zatrudniam dwóch pracowników. Z uwagi na chwilowy brak środków na nabycie służbowego sprzętu osoby te w wykonywaniu pracy użytkują prywatne laptopy. Od stycznia 2020 r. zamierzam związane z tym koszty pokrywać im w formie miesięcznego ryczałtu. Czy jego wartość powinienem traktować jako podlegający opodatkowaniu i oskładkowaniu przychód ze stosunku pracy i doliczać im do miesięcznego wynagrodzenia za pracę?

Z tytułu pokrywania pracownikom przez pracodawcę wydatków związanych z użytkowaniem przez nich prywatnego sprzętu na potrzeby firmowe, pracownicy uzyskują podatkowy przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o pdof (Dz. U. z 2019 r. poz. 1387 ze zm.). Jednak przychód ten nie zawsze podlega po stronie pracownika opodatkowaniu. W ustawowo określonych warunkach może on korzystać ze zwolnienia od pdof oraz może być wyłączony z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Zwolnienie na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych ustawodawca przewidział dla ekwiwalentów pieniężnych za używanie przez pracowników przy wykonywaniu pracy narzędzi, materiałów lub sprzętu, stanowiących ich własność (art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o pdof). Aby kwoty wypłacane pracownikom użytkującym na potrzeby firmowe własny sprzęt można było zakwalifikować jako ekwiwalent zwolniony od podatku dochodowego oraz składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, jego wysokość powinna każdorazowo odzwierciedlać wydatki poniesione przez pracownika na ten cel oraz stopień zużycia sprzętu (tu: laptopa), który nastąpił w trakcie jego używania.

Świadczenia, o których mowa w pytaniu, nie spełniają kryteriów pozwalających na uznanie ich za ekwiwalenty, gdyż ich wysokość jest stała i niezależna od opisanych parametrów. W efekcie nie korzystają one ze zwolnienia od podatku i nie są wyłączone z oskładkowania. Ponieważ zwrotu na rzecz pracowników Czytelnik będzie dokonywał w formie ryczałtu nieuwzględniającego faktycznie poniesionych przez nich wydatków, wypłata takich świadczeń podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu jako przychód ze stosunku pracy. Pracodawca jako płatnik pdof powinien je co miesiąc doliczać do pozostałych elementów wynagrodzenia ze stosunku pracy uzyskanych przez tych pracowników w danym miesiącu. Ma również obowiązek ich oskładkowania oraz pobrania od sumy tych przychodów zaliczki na podatek dochodowy.


Wskaźniki przydatne w rozliczaniu pdof dostępne są w serwisie www.wskazniki.gofin.pl.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Zakładanie firmy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.