Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Firma  »  Zakładanie firmy  »   Rozpoczęcie działalności gospodarczej w trakcie roku a zwolnienie z VAT
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Rozpoczęcie działalności gospodarczej w trakcie roku a zwolnienie z VAT

Gazeta Podatkowa nr 68 (1525) z dnia 23.08.2018
Małgorzata Smolnik

Rozpoczęłam działalność gospodarczą w dniu 1 sierpnia 2018 r. Jak mam ustalić limit wartości sprzedaży uprawniającej do zwolnienia z VAT?

Podatnik, który rozpoczyna prowadzenie działalności w trakcie roku podatkowego, jest zwolniony z VAT, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej w roku podatkowym działalności gospodarczej, kwoty 200.000 zł. Jeśli faktyczna wartość sprzedaży, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej, przekroczy w trakcie roku podatkowego kwotę 200.000 zł, zwolnienie traci moc począwszy od czynności, którą przekroczono tę kwotę. Stanowi o tym art. 113 ust. 9 i ust. 10 ustawy o VAT (Dz. U. z 2017 r. poz. 1221 ze zm.).

Przy czym limit zwolnienia odnosi się do okresu prowadzonej działalności gospodarczej, w związku z czym przy jego wyliczeniu należy odnieść się do daty rozpoczęcia działalności gospodarczej, a nie do terminu, w którym miała miejsce pierwsza czynność opodatkowana podatkiem VAT.

Zwrócił na to uwagę m.in. Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 25 kwietnia 2018 r., nr 0115-KDIT1-2.4012.154.2018.1.RS. Organ wskazał, że dla określenia wartości sprzedaży uprawniającej do zwolnienia od podatku istotny jest dzień, w którym rozpoczęto prowadzenie działalności gospodarczej. Bez znaczenia według organu podatkowego była data wystawienia przez podatnika pierwszej faktury dokumentującej świadczone przez niego usługi spawalnicze.

Dla Czytelnika, który rozpoczął działalność w dniu 1 sierpnia 2018 r., limit wartości sprzedaży uprawniający do zwolnienia z VAT w 2018 r. wyniesie 83.835,62 zł.

Należy nadmienić, że zwolnień ze względu na wartość sprzedaży nie stosuje się do podatników dokonujących dostaw towarów i świadczących usługi wymienione w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT. Zwolnień nie stosuje się m.in. do podatników dokonujących dostawy terenów budowlanych, a także świadczących m.in. usługi prawnicze.

Reasumując, jeżeli Czytelnik nie będzie dokonywał dostaw towarów oraz świadczył usług wymienionych w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT, wówczas może korzystać ze zwolnienia z VAT, ze względu na wartość sprzedaży, do momentu przekroczenia limitu zwolnienia z VAT. W przeciwnym wypadku (gdy będzie wykonywał czynności wymienione w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT) będzie musiał zarejestrować się do VAT nawet wtedy, gdy nie przekroczy limitu zwolnienia z VAT.

Zakładanie firmy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.