Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Firma  »  Zakładanie firmy  »   W CEIDG można mieć tylko jeden wpis
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

W CEIDG można mieć tylko jeden wpis

Gazeta Podatkowa nr 27 (1381) z dnia 3.04.2017
Kinga Romas

Prowadzę firmę na podstawie wpisu w CEIDG. Teraz planuję uruchomienie kolejnej firmy w całkiem innej branży. Czy powinienem złożyć wniosek do CEIDG o rejestrację kolejnej działalności i następny wpis do ewidencji?

NIE. Osoba fizyczna może mieć tylko jeden wpis w CEIDG. Z obowiązujących przepisów wynika bowiem, że wpis do CEIDG jest dokonywany, jeżeli wniosek jest poprawny. Jako niepoprawnie złożony traktowany jest m.in. wniosek dotyczący osoby już wpisanej do CEIDG. Tak stanowi art. 27 ust. 2 pkt 5 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1829 ze zm.).

Czytelnik chcąc zgłosić prowadzenie działalności w nowej branży powinien aktualizować już istniejący wpis, dokonując w szczególności zgłoszenia kolejnych PKD oraz dodatkowego miejsca prowadzenia działalności. Poprzez aktualizację wpisu zgłasza się też rozpoczęcie prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej.

Czytelnik może dokonać aktualizacji wypełniając elektronicznie formularz CEIDG-1, który dostępny jest na stronie CEIDG: www.ceidg.gov.pl (www.firma.gov.pl) bądź za pośrednictwem elektronicznej platformy usług administracji publicznej ePUAP. Wniosek można też złożyć w dowolnie wybranym urzędzie gminy osobiście albo wysłać listem poleconym.

Należy przypomnieć, że zgodnie z art. 30 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorca zobowiązany jest złożyć wniosek o zmianę wpisu w terminie najpóźniej 7 dni od dnia zmiany danych.


Wzór formularza CEIDG-1 oraz instrukcja jego wypełniania dostępne są w serwisie www.druki.gofin.pl, w dziale CEIDG.

Zakładanie firmy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60