Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne  »   Ukończenie przez przedsiębiorcę wieku uprawniającego do emerytury
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Ukończenie przez przedsiębiorcę wieku uprawniającego do emerytury

Gazeta Podatkowa nr 41 (1498) z dnia 21.05.2018
Aneta Dąbrowska, Honorata Urbaniak

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, z tytułu której opłacam składki społeczne i zdrowotną do ZUS. W sierpniu 2018 r. ukończę powszechny wiek emerytalny, tj. 65 lat i przejdę na emeryturę.


1) Czy po przyznaniu przez ZUS prawa do emerytury zmieni się dla mnie charakter ubezpieczeń z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej?

TAK, ale tylko ubezpieczeń społecznych. Nadal jednak obowiązkowo Czytelnik będzie podlegał z działalności gospodarczej ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Po uzyskaniu prawa do emerytury Czytelnik z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej może podlegać ubezpieczeniom emerytalno-rentowym wyłącznie na zasadzie dobrowolności. Jeśli przystąpi do nich w taki sposób, wówczas obligatoryjne będzie dla niego ubezpieczenie wypadkowe. Nie będzie natomiast mógł przystąpić do ubezpieczenia chorobowego, ponieważ podlega mu wyłącznie osoba, dla której ubezpieczenia emerytalno-rentowe są obowiązkowe.

Dla każdego przedsiębiorcy, w tym również emeryta, obowiązkowe jest ubezpieczenie zdrowotne, co wynika z art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. c) ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1938 ze zm.), zwanej dalej ustawą zdrowotną. Jeżeli jednak przedsiębiorca-emeryt będzie spełniał odpowiednie warunki (patrz ramka), może być zwolniony z obowiązku opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Prawo takie przysługuje mu na podstawie art. 82 ust. 8 ustawy zdrowotnej.


2) Czy ZUS sam przyzna mi emeryturę, skoro dysponuje moimi danymi, czy powinienem wystąpić z wnioskiem?

Z pytania nie wynika, aby Czytelnik, oprócz prowadzenia działalności gospodarczej, był rencistą, dlatego też prawo do emerytury może zostać mu ustalone tylko w oparciu o wniosek. Postępowanie przed ZUS z reguły wszczynane jest na wniosek zainteresowanego, jego pełnomocnika lub osoby upoważnionej przez zainteresowanego. Jedynie z urzędu przyznawana jest emerytura zamiast renty z tytułu niezdolności do pracy osobie, która osiągnęła wiek uprawniający do emerytury oraz podlegała ubezpieczeniu społecznemu albo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Stanowi o tym art. 24a ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2017 r. poz. 1383 ze zm.), zwanej dalej ustawą emerytalną.

Wniosek o emeryturę Czytelnik może złożyć korzystając z formularza EMP.


Druk EMP dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl, w dziale Zasiłki i świadczenia.


Natomiast, aby Czytelnik otrzymał emeryturę od dnia osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego, to wniosek powinien złożyć najpóźniej 31 sierpnia 2018 r. Prawo do świadczeń określonych w ustawie emerytalnej powstaje z dniem spełnienia wszystkich warunków wymaganych do nabycia tego prawa. Jeśli chodzi o emeryturę, która w przypadku Czytelnika będzie obliczana według nowych zasad, to świadczenie takie przysługuje po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego (tj. 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) i udokumentowaniu jakiegokolwiek okresu ubezpieczenia. Co więcej, emeryturę wypłaca się poczynając od dnia powstania prawa do tego świadczenia, nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek (art. 24 ust. 1, art. 100 ust. 1 oraz art. 129 ust. 1 ustawy emerytalnej).

Nowa emerytura to równowartość kwoty będącej wynikiem podzielenia podstawy obliczenia przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi przejścia na emeryturę danego ubezpieczonego. Średnie dalsze trwanie życia ustala się wspólnie dla kobiet i mężczyzn oraz wyraża w miesiącach. Podawane jest w tablicach, które ogłasza corocznie w formie komunikatu w Monitorze Polskim Prezes GUS w terminie do 31 marca danego roku. Tablice takie są podstawą przyznawania emerytur na wnioski zgłoszone od dnia 1 kwietnia do dnia 31 marca następnego roku kalendarzowego. Kwestie te szczegółowo reguluje art. 26 ustawy emerytalnej.

Zwolnienie z opłaty składki zdrowotnej dla przedsiębiorcy-emeryta

Składki zdrowotnej z tytułu prowadzonej firmy nie opłaca emeryt lub rencista, który pobiera świadczenie emerytalne lub rentowe (brutto) w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty minimalnego wynagrodzenia, tj. w 2018 r. - 2.100 zł, i:

- uzyskiwane przez niego dodatkowe przychody z pozarolniczej działalności nie przekraczają w miesiącu kwoty połowy najniższej emerytury, tj. 514,90 zł (od 1 marca br. najniższa emerytura wynosi 1.029,80 zł) lub
- opłaca podatek dochodowy z prowadzonej działalności w formie karty podatkowej.
Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.