Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne  »   Zbieg uprawnień do emerytury i renty rodzinnej
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Zbieg uprawnień do emerytury i renty rodzinnej

Gazeta Podatkowa nr 14 (1993) z dnia 16.02.2023
Bożena Dziuba

Na początku stycznia 2023 r. zmarł mój mąż, który od wielu lat przebywał na rencie z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Jego renta była dużo wyższa od mojej emerytury, do której uzyskałam prawo po ukończeniu 60 lat, w połowie zeszłego roku. Nie mamy dzieci, ale oba te świadczenia wystarczały nam na spokojne życie. Obecnie jednak zaczynam popadać w kłopoty finansowe. Czy to prawda, że mimo posiadanych uprawnień emerytalnych mogę uzyskać prawo do renty rodzinnej po mężu?

TAK, co jednak nie oznacza, że po przyznaniu Czytelniczce renty rodzinnej będzie ona mogła otrzymywać oba należne jej świadczenia.

Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Tak wynika z art. 65 ustawy emerytalnej, która jednocześnie do uprawnionych członków rodziny zalicza m.in. wdowę, która w chwili śmierci męża osiągnęła wiek 50 lat (art. 70 ust. 1 pkt 1 ustawy emerytalnej).

Przeszkodą w uzyskaniu prawa do renty rodzinnej nie są uprawnienia wdowy do własnego świadczenia emerytalno-rentowego (np. do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy). Jednak ustawodawca w art. 95 ust. 1 ustawy emerytalnej zastrzegł, iż w razie zbiegu u jednej osoby prawa do kilku świadczeń przewidzianych w ustawie emerytalnej (np. do emerytury i renty rodzinnej) wypłaca się jedno z tych świadczeń - wyższe lub wybrane przez zainteresowanego.

Dla Prenumeratorów GOFIN

Renta rodzinna, zgodnie z art. 73 ust. 1 pkt 1 ustawy emerytalnej dla jednej osoby uprawnionej wynosi 85% świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu.

Jeśli w przypadku Czytelniczki renta rodzinna, obliczona jako 85% należnej jej zmarłemu mężowi renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, okaże się wyższa od przysługującej jej emerytury, będzie ona mogła otrzymywać tę właśnie rentę rodzinną (przykład).

Przykład

Załóżmy, że emerytura Czytelniczki wynosi 1.500 zł (brutto), a jej mąż był uprawniony do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w wysokości 4.000 zł (brutto).

Jako jedynej osobie uprawnionej do renty rodzinnej, świadczenie to zostanie jej przyznane w wysokości 3.400 zł (brutto), co wynika z wyliczenia: 4.000 zł × 85% = 3.400 zł.

W tej sytuacji Czytelniczka, nie tracąc uprawnień do emerytury, będzie pobierała rentę rodzinną, jako świadczenie dla niej korzystniejsze.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne - czytaj także:

 
Przydatne linki
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.