Regulamin wynagradzania SPZOZ przewiduje odprawę emerytalną na poziomie ustawowym. Nie zawiera on zapisów wykluczających jej nabycie przez kierownika SPZOZ, który odchodzi na emeryturę. Czy należy mu wypłacić odprawę zgodnie z regulaminem (w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia), czy też na podstawie rozporządzenia wykonawczego do tzw. ustawy kominowej?
Kierownik (dyrektor) samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej (dalej SPZOZ) jest osobą zarządzającą w imieniu pracodawcy zakładem pracy (art. 128 § 2 pkt 2 K.p.). Z tego powodu jego warunków wynagradzania nie może określać regulamin wynagradzania ani zakładowy układ zbiorowy pracy (art. 772 § 5 i art. 24126 § 2 K.p.). Co więcej, jego obligatoryjne wynagrodzenie miesięczne oraz fakultatywne świadczenia dodatkowe i nagroda roczna podlegają ograniczeniom ustawowym. Przesądza o tym art. 2 pkt 10 w zw. z art. 1 pkt 16 i art. 5 ustawy z dnia 3 marca 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi (Dz. U. z 2019 r. poz. 2136), dalej ustawy kominowej.
Odprawę pieniężną w razie ustania stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy (tzw. odprawę emerytalną) kierownik SPZOZ może jednak otrzymać na podstawie:
Zwracamy uwagę! Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy kominowej, świadczenia dodatkowe to świadczenia z tytułu zatrudnienia - w tym bytowe, socjalne, komunikacyjne oraz ubezpieczenia majątkowe i osobowe - inne bądź w wyższej wysokości niż ustalone w regulaminie wynagradzania, zakładowym i ponadzakładowym układzie zbiorowym pracy oraz w odrębnych przepisach. Odprawa emerytalna jest do nich zaliczana, jeżeli przyznaje ją kierownikowi SPZOZ właściwy organ (§ 2 ust. 1 pkt 2 w zw. z § 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia o świadczeniach dodatkowych). W takiej sytuacji jej wysokość:
W przytoczonych wyżej rozstrzygnięciach Sąd Najwyższy uznał, że odprawa emerytalna przewidziana w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie wynagradzania dla osoby wymienionej w art. 2 pkt 1-4 ustawy kominowej nie ma statusu świadczenia dodatkowego w rozumieniu art. 5 ust. 2 i art. 11 ust. 1 tej ustawy. Nie jest bowiem świadczeniem innym lub wyższym niż określone w przepisach wewnątrzzakładowych. Przysługuje na ich podstawie bez konieczności przyznawania. W konsekwencji nie dotyczy jej limit dwunastokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia przyjętego dla ustalenia wynagrodzenia miesięcznego, obowiązujący na mocy art. 11 ust. 2 ustawy kominowej wobec wszystkich świadczeń dodatkowych przyznanych w ciągu roku. Mimo że to stanowisko pomija kierowników SPZOZ (art. 2 pkt 10 ustawy kominowej), można przyjąć, że dotyczy ono również tej grupy osób zarządzających. Ich pozycja prawna w zakresie odprawy emerytalnej nie różni się bowiem od pozycji osób wymienionych w art. 2 pkt 1-4 ustawy kominowej.
Ważne: Odprawa emerytalna nie przysługuje osobom zarządzającym na warunkach określonych w przepisach wewnątrzzakładowych, jeżeli wyraźnie wyłączają one ich zastosowanie. |
Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy m.in. w wyrokach z 25 lipca 2018 r. (sygn. akt I PK 157/17) i z 10 stycznia 2006 r. (sygn. akt I PK 115/05, OSNP 2006/21-22/327). Odnosząc je do pytania Czytelnika, należy uznać, że kierownik powinien - co do zasady - otrzymać odprawę emerytalną na zasadach przewidzianych w regulaminie wynagradzania SPZOZ. Może też być mu jednak przyznana w wysokości wyższej niż regulaminowa. Jej maksymalny poziom w takim przypadku to 25% więcej niż trzymiesięczne wynagrodzenie po 20 latach pracy (art. 63 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, Dz. U. z 2022 r. poz. 633 z późn. zm.).
|