Podatnik prowadzący działalność handlową zamierza rozszerzyć ją o sprzedaż nieruchomości. Zakupił nieruchomość zabudowaną (rozpoczętą budowę domu wraz z gruntem) i zamierza ją wykończyć, wyposażyć i sprzedać. Czy wszystkie wydatki z tym związane powinien ujmować w kolumnie 10 księgi podatkowej "Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu" jako wpływające na wartość towaru handlowego?
Zgodnie z pkt 10 objaśnień stanowiących załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2019 r. poz. 2544) kolumna 10 księgi "Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu" jest przeznaczona do wpisywania zakupu materiałów oraz towarów handlowych według cen zakupu. Towarami handlowymi są wyroby przeznaczone do sprzedaży w stanie nieprzerobionym. Materiałami (surowcami) podstawowymi są materiały, które w procesie produkcji lub przy świadczeniu usług stają się główną substancją gotowego wyrobu. Materiałami pomocniczymi są natomiast takie, które nie są materiałami podstawowymi, a są zużywane w związku z działalnością gospodarczą i bezpośrednio oddają wyrobowi swoje właściwości. Wyrobami gotowymi są wyroby własnej produkcji, których proces przerobu został całkowicie zakończony, w tym wykonane usługi, zakończone roboty, m.in. budowlane. Niegotowe jeszcze produkty własnej produkcji, a także wykonywane roboty, usługi przed ich ukończeniem są produkcją niezakończoną (produkcją w toku). Tak wynika z definicji zawartych w § 3 pkt 1 rozporządzenia.
Przyjmując więc, że zakupiona nieruchomość (budynek) wymaga poniesienia pewnych nakładów przed jej sprzedażą, trzeba uznać, że będzie stanowić wyrób gotowy, a do czasu zakończenia prac - produkcję w toku. Na ich koszt wytworzenia będą się składać wszelkie wydatki związane z wykończeniem budynku. Zakupy materiałów i usług z tym związane, jak też zakup budynku, będą księgowane w kolumnie 10 księgi. Niesprzedaną na dzień sporządzenia spisu z natury produkcję w toku i wyroby gotowe należy obejmować tym spisem (§ 24 ust. 1 rozporządzenia). Z kolei nabyty grunt, na którym jest posadowiony budynek, moim zdaniem, spełnia definicję towaru handlowego. Koszt jego zakupu należy wpisać do kolumny 10 księgi w dacie zakupu. Niesprzedane towary handlowe również podlegają ujęciu w spisie.
"(...) Wnioskodawczyni prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą (...). (...) nieruchomość nabyta przez Wnioskodawczynię po dokonaniu niezbędnych prac remontowo-budowlanych wraz z wyposażeniem tej nieruchomości będzie dopiero stanowiła przeznaczony do sprzedaży wyrób gotowy w prowadzonej działalności gospodarczej, a przed jego zakończeniem - produkcję niezakończoną. Zatem wszystkie nakłady na tę nieruchomość (prace remontowo-budowlane, wyposażenie oraz wydatki związane z zabezpieczeniem i konserwacją budynku) będą stanowiły element kosztu wytworzenia tej nieruchomości (budynku). W konsekwencji zakupione prace remontowo-budowlane, wyposażenie oraz wydatki związane z zabezpieczeniem i konserwacją budynku - niezbędne do wytworzenia wyrobu gotowego (budynku) podlegają ujęciu w kolumnie 10 prowadzonej podatkowej księgi przychodów i rozchodów w cenie ich zakupu, które podlegają spisowi z natury na koniec roku podatkowego. Natomiast w kolumnie 11 podatkowej księgi przychodów i rozchodów należy ująć nakłady na usługi związane z zakupem nieruchomości, tj. taksy notarialne, wypisy u notariusza. Wydatki te stanowią koszty uboczne związane z zakupem nieruchomości (...)". Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 13 lutego 2020 r., nr 0114-KDIP3-2.4011.561.2019.4.AC |
|