Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Rachunkowość  »  Księga podatkowa  »   Refundacja kosztów szkolenia a zapisy w księdze
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.gazetapodatkowa.gofin.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Refundacja kosztów szkolenia a zapisy w księdze

Gazeta Podatkowa nr 103 (1560) z dnia 24.12.2018
Karolina Paszkowska

W ramach regionalnego programu operacyjnego dla województwa mojej firmie przyznano dofinansowanie szkoleń dla pracowników. Zapłaciłem za usługę szkoleniową z własnych środków, a następnie otrzymałem częściowy zwrot tych kosztów (80%). Jaki ująć w księdze fakturę za szkolenie oraz otrzymaną refundację?

W księdze podatkowej podatnik zaewidencjonuje otrzymaną fakturę za szkolenie - pod datą jej wystawienia - w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki", a po otrzymaniu refundacji dokona korekty tego kosztu, o część, na którą otrzymał dofinansowanie. Kwoty otrzymanej refundacji nie ujmuje się w księdze podatkowej w kolumnie przeznaczonej do ewidencji przychodów podatkowych.

Przyznane w ramach regionalnego programu operacyjnego dla województwa dofinansowanie kosztów szkoleń dla pracowników stanowią przychód podatnika. Stosownie bowiem do art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o pdof przychodem z działalności gospodarczej są m.in. dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków (z wyjątkiem niedotyczącym opisanej sytuacji). Jednak przychód ten korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o pdof. Zgodnie z tym przepisem wolne od podatku dochodowego są środki finansowe otrzymane przez uczestnika projektu jako pomoc udzielona w ramach programu finansowanego z udziałem środków europejskich, o których mowa w ustawie o finansach publicznych. Dlatego przyznanego dofinansowania Czytelnik nie ma obowiązku ujęcia w księdze. Przy czym informację o refundacji wydatków na szkolenia może dobrowolnie odnotować w kolumnie 17 "Uwagi".

Natomiast koszty szkoleń wynikające z otrzymanej faktury, jako związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, podatnik powinien wpisać do księgi w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki". Wówczas w dacie przekazania przyznanego dofinansowania na jego rachunek bankowy wystąpi obowiązek skorygowania wydatków ujętych w kolumnie 13 o otrzymaną kwotę refundacji. Za koszty podatkowe nie uznaje się bowiem wydatków sfinansowanych ze środków korzystających ze zwolnienia od podatku m.in. na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o pdof. Tak wynika z art. 23 ust. 1 pkt 56 tej ustawy. Korekty zapisów w księdze dokonuje się według zasad określonych w § 12 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Przykład

Podatnikowi jako uczestnikowi projektu EFS przyznano w ramach projektu z regionalnego programu operacyjnego dla województwa dofinansowanie szkoleń dla pracowników poprzez refundację 80% wydatków poniesionych na szkolenia. Z otrzymanej faktury wystawionej 8 listopada 2018 r. wynikało, że koszty szkoleń pracowników wyniosły 12.000 zł. Podatnik uregulował zobowiązanie wynikające z tej faktury. Następnie 28 listopada 2018 r. na rachunek bieżący podatnika wpłynęło dofinansowanie tych szkoleń w kwocie 9.600 zł, tj. 80% całkowitego kosztu szkoleń (12.000 zł × 80%).

Zapisy w księdze podatkowej

W księdze podatkowej za listopad 2018 r. podatnik ujął:

a) łączną kwotę wydatków na szkolenie pracowników (na podstawie otrzymanej faktury), czyli dokonał następujących zapisów:
  - w kolumnie 2 "Data zdarzenia gospodarczego" wpisał 8.11.2018 r.,
  - w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki" zaewidencjonował kwotę 12.000 zł,
b) wartość otrzymanego dofinansowania do szkoleń (w oparciu o umowę o refundację oraz wyciąg bankowy) wpisał do księgi:
  - w kolumnie 2 "Data zdarzenia gospodarczego": 28.11.2018 r.,
  - w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki": (-) 9.600 zł.
Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Księga podatkowa - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.