Podatnik prowadzący działalność gospodarczą (PKPiR) wykorzystywał w firmie samochód osobowy na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Po zakończeniu umowy (w kwietniu 2023 r.) wykupił ten samochód, jednak nie został on wprowadzony do firmy, lecz przeznaczony do sprzedaży. Podatnik sprzedał samochód w maju 2023 r. Czy przychód z tej sprzedaży jest przychodem z działalności gospodarczej i czy należy go wykazać w PKPiR? Jeśli tak, to czy kwotę wykupu można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
Przychód ze sprzedaży samochodu, o którym mowa w pytaniu, stanowi przychód z działalności gospodarczej. Jednocześnie kwota wykupu tego samochodu może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów. |
Od 1 stycznia 2022 r., za sprawą regulacji wprowadzonych Polskim Ładem, przychód ze sprzedaży samochodu wykupionego z leasingu, niewprowadzonego do firmy, należy traktować jak przychód z działalności gospodarczej (w 6-letnim okresie, o którym mowa dalej). Stanowi o tym art. 14 ust. 2 pkt 19 w związku z art. 10 ust. 2 pkt 4 ustawy o PDOF. W myśl tych przepisów, do przychodów z działalności gospodarczej zalicza się również przychody z odpłatnego zbycia składników będących rzeczami ruchomymi, wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Przychód z takiej działalności powstaje, nawet jeżeli przed zbyciem składniki zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki te zostały wycofane z działalności gospodarczej, i dniem ich odpłatnego zbycia nie upłynęło 6 lat. Regulacje te stosuje się do składników nabytych po 31 grudnia 2021 r.
W świetle powyższego przychód uzyskany ze sprzedaży samochodu, o którym mowa w pytaniu, należy zaliczyć do przychodów z działalności gospodarczej. Przychód ten podatnik powinien wykazać w PKPiR w kolumnie 8 "Pozostałe przychody" (w miesiącu sprzedaży pojazdu, tu: w maju 2023 r.).
W omawianej sytuacji kwota wykupu ww. samochodu będzie mogła zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o PDOF. Wydatek ten wykazuje bowiem związek z przychodami z działalności gospodarczej oraz nie został wyłączony z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 23 ww. ustawy. Kwotę wykupu ww. samochodu podatnik powinien ująć w PKPiR w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki". Także koszt uzyskania przychodów z ww. tytułu podatnik powinien rozpoznać w miesiącu, w którym doszło do sprzedaży samochodu (tu: w maju 2023 r.).
|