Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Rachunkowość  »  Księga podatkowa  »   Rozliczenie wydatków na remont drogi publicznej

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Rozliczenie wydatków na remont drogi publicznej

Przegląd Podatku Dochodowego nr 13 (517) z dnia 1.07.2020

W celu zapewnienia bezpieczeństwa klientów i pracowników, podatnik zdecydował o przeprowadzeniu remontu drogi publicznej, która stanowi drogę dojazdową do firmy. Uzyskał na to zgodę gminy będącej jej zarządcą, która nie będzie partycypowała w kosztach prowadzonych prac. Podatnik sfinansuje te koszty z własnych środków. Czy będzie mógł uwzględnić je w podatkowej księdze jako koszty uzyskania przychodów?

Ponieważ wydatki będą wiązały się pośrednio z przychodami osiąganymi z prowadzonej działalności gospodarczej, właściwe będzie ich zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów i ujęcie w podatkowej księdze w kolumnie 13 - pod datą poniesienia.

1. Koszt podatkowy

W myśl art. 22 ust. 1 i 8 updof, kosztami uzyskania przychodów są:

  • koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 updof,
     
  • odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o updof, z uwzględnieniem art. 23 updof.

Na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. b i c updof, co do zasady, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na:

  • nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. a updof środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części,
     
  • ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z art. 22g ust. 17 updof powiększają wartość środków trwałych, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych.

Mając na uwadze przytoczone regulacje, należy zauważyć, że podatnik zamierza dokonać remontu drogi publicznej, która stanowi drogę dojazdową do jego firmy. Zarządcą drogi jest gmina, która wyraziła zgodę na wykonanie prac, lecz nie będzie partycypować w kosztach. Ponieważ podatnik nie posiada praw do wspomnianej drogi, nie stanowi ona środka trwałego w jego firmie. Wydatki na remont drogi nie będą zatem skutkowały zwiększeniem wartości środków trwałych należących do podatnika. Nie doprowadzą też do wytworzenia inwestycji w obcym środku trwałym, rozliczanej w koszty podatkowe poprzez odpisy amortyzacyjne.

Z kolei uwzględniając fakt, że celem poniesienia wydatków jest podniesienie bezpieczeństwa korzystania z drogi dojazdowej do firmy przez pracowników oraz klientów podatnika, należy uznać, że wspomniane wydatki pozostają w ścisłym związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, choć nie mają bezpośredniego wpływu na osiąganie przychodów. Skoro więc na podstawie art. 23 updof, koszty o których mowa nie podlegają wykluczeniu z kosztów uzyskania przychodów, będą mogły być uwzględniane przez podatnika w rachunku podatkowym.


2. Potrącenie kosztu i ujęcie w podatkowej księdze

Koszty podatkowe inne niż bezpośrednio związane z przychodami zalicza się do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia. W przypadku podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów, za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu. Tak stanowi art. 22 ust. 6b updof. Oznacza to, że podatnik będzie mógł odnosić koszty związane z remontem drogi publicznej bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów - pod datą wystawienia dokumentów potwierdzających poniesienie tych kosztów.

Koszty uzyskania przychodów należy wpisywać do podatkowej księgi zarówno uwzględniając zasady określone w art. 22 updof, jak i stosując wytyczne zawarte w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2019 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. poz. 2544). Analiza tych regulacji prowadzi do wniosku, że koszty dotyczące remontu drogi publicznej trzeba odnieść na zwiększenie pozostałych kosztów działalności prowadzonej przez podatnika. Z treści ust. 13 objaśnień zawartych w załączniku nr 1 do rozporządzenia wynika natomiast, że do wpisywania takich kosztów przeznaczona jest kolumna 13 "pozostałe wydatki". Zatem podatnik będzie mógł ujmować je w tej kolumnie w oparciu o dowody księgowe.

Księga podatkowa - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.