Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Rachunkowość  »  Księga podatkowa  »   Usługa świadczona przez wspólnika na rzecz spółki cywilnej ...
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Usługa świadczona przez wspólnika na rzecz spółki cywilnej - rozliczenie PIT i VAT

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 13 (1020) z dnia 1.05.2019

Podatnik wynajmuje w ramach najmu prywatnego nieruchomość spółce cywilnej, w której jest wspólnikiem. U tego wspólnika (właściciela nieruchomości), w ramach udziału w spółce, czynsz najmu nie jest zaliczany do kosztów uzyskania przychodów. Jak zatem ww. wydatek ująć w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, skoro w części nie jest on kosztem podatkowym? Od jakiej kwoty rozliczyć VAT?

Świadczenie wspólnika na rzecz spółki cywilnej - rozliczenie podatkowe

Spółka cywilna nie jest podatnikiem podatku dochodowego - podatnikami są tu wspólnicy tej spółki. Przychody z udziału w takiej spółce u każdego podatnika (wspólnika) określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału). W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe. Zasadę tę stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat, a także ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki niebędącej osobą prawną. Tak wynika z art. 8 ust. 1 i 2 ustawy o PDOF.

Natomiast na temat podatkowego rozliczania usług świadczonych przez wspólnika na rzecz spółki cywilnej pisaliśmy m.in. w Biuletynie Informacyjnym nr 5 z 10 lutego br. Przypomnijmy, że zgodnie z obecnym stanowiskiem organów podatkowych, wydatki, w części przypadającej na wspólnika spółki cywilnej wynajmującego nieruchomość, nie stanowią dla niego kosztów uzyskania przychodów (jako świadczenie dla samego siebie). Co jednak istotne - podobnie organy podatkowe wyjaśniają co do rozliczenia przychodów podatkowych.

Zatem w świetle obecnego stanowiska organów podatkowych, w części, w jakiej czynsz najmu nieruchomości przypada na wspólnika spółki cywilnej będącego właścicielem nieruchomości (wynajmującego), nie wykazuje on przychodu podatkowego (tu: w ramach najmu prywatnego) ani kosztu podatkowego (tu: w ramach udziału w spółce cywilnej).

Ujmowanie wydatków w PKPiR

Zasady prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (dalej: PKPiR) określa rozporządzenie Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2017 r. poz. 728 ze zm.). Z § 2 ust. 1 ww. rozporządzenia wynika, że PKPiR prowadzi m.in. spółka cywilna. W PKPiR wpisuje się zatem przychody i koszty dotyczące całej spółki (a nie poszczególnych wspólników). Dopiero po zakończeniu miesiąca (ewentualnie kwartału) podatnicy (wspólnicy) - na podstawie dokonanych wpisów w PKPiR - ustalają przypadający na nich dochód podlegający opodatkowaniu.

Z żadnych przepisów nie wynika jednocześnie, jakich zapisów należy dokonać w PKPiR, gdy dany wydatek może być kosztem podatkowym tylko u jednego wspólnika (lub kilku wspólników) - tak jak w omawianej sytuacji. Najwłaściwsze jest jednak wpisanie - po stronie kosztów podatkowych - całej jego wartości, zamieszczając jednocześnie w kolumnie 17 "Uwagi" stosowną informację. Natomiast ustalenia dochodu podlegającego opodatkowaniu u poszczególnych wspólników należy dokonać odrębnie (poza księgą, statystycznie). Wspólnik - wynajmujący powinien pamiętać, aby z kosztów wyłączyć wartość czynszu najmu nieruchomości (w części przypadającej na niego w ramach udziału w zysku).

Rozliczenie VAT

Wynajem nieruchomości w ramach tzw. najmu prywatnego jest dla celów VAT uznawany za odpłatne świadczenie usług (wykonywane w ramach działalności gospodarczej). Czynność ta podlega opodatkowaniu VAT na zasadach ogólnych, z możliwością stosowania ustawowych zwolnień z VAT:

1) podmiotowego - ze względu na stosunkowo niskie obroty (do 200.000 zł rocznie - w limicie tym należy uwzględnić obrót z najmu prywatnego i ewentualnie z innej indywidualnej działalności gospodarczej - jeżeli podatnik taką wykonuje),

2) przedmiotowego - jeżeli wynajmowana jest nieruchomość mieszkalna na cele mieszkaniowe (patrz: art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT).

Więcej przeczytasz w Na ten temat pisaliśmy
Biuletynie Informacyjnym nr 5 z 10.02.2019 r.
na str. 12-20

Jeżeli w ramach najmu prywatnego podatnik rozlicza VAT (usługa nie jest zwolniona z VAT), podatek od usługi najmu powinien zostać rozliczony od całej wartości usługi (tu: od wartości czynszu najmu). Także faktura powinna opiewać na całą tę wartość. Spółce z kolei będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku wykazanego w tej fakturze na zasadach ogólnych. Nie ma tu znaczenia odmienny sposób rozliczania przez wspólnika (właściciela nieruchomości) przychodów/kosztów dla celów podatku dochodowego. Dla celów VAT bowiem wspólnik prowadzący działalność indywidualną (tu: świadczący usługi najmu) i spółka cywilna to dwa odrębne podmioty.

Księga podatkowa - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.