Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Rachunkowość  »  Księga podatkowa  »   Dokumentowanie przekazania towarów handlowych na potrzeby prywatne podatnika
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Dokumentowanie przekazania towarów handlowych na potrzeby prywatne podatnika

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 2 (1009) z dnia 10.01.2019

Prowadzę hurtownię materiałów budowlanych, którą rozliczam w oparciu o podatkową księgę przychodów i rozchodów. Część towarów handlowych zamierzam przekazać na swoje prywatne potrzeby. Jak udokumentować takie przekazanie?

Przekazanie towarów handlowych na prywatne potrzeby podatnika może być udokumentowane sporządzonym przez podatnika dowodem księgowym.

Wydatki poniesione na zakup towaru handlowego przeznaczonego do dalszej odsprzedaży stanowią koszt uzyskania przychodów. Ewidencjonuje się je w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w kolumnie 10 "Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu". Jednakże w sytuacji, gdy następuje zmiana przeznaczenia towaru handlowego i zamiast do odsprzedaży, trafia on do osoby prowadzącej działalność gospodarczą (zostaje przekazany na jego cele prywatne), to niesie to ze sobą obowiązek udokumentowania tego faktu oraz dokonania stosownych zapisów w podatkowej księdze.

Zużycie przez podatnika części towarów handlowych na własne potrzeby powoduje, że wydatek poniesiony na ich zakup traci związek z przychodem uzyskiwanym z działalności gospodarczej, a zatem nie może już być uznany za koszt uzyskania przychodów. Podatnik musi więc pomniejszyć koszty o wartość towarów handlowych przekazanych na potrzeby prywatne. W tym celu powinien w kolumnie 10 wartość towarów wycofanych ze sprzedaży wpisać w cenie zakupu na czerwono lub ze znakiem minus. Podstawą dokonania takiego zapisu może być dowód księgowy sporządzony przez podatnika. W myśl § 12 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2017 r. poz. 728 ze zm.), dowód taki powinien stwierdzać fakt przekazania towarów handlowych na potrzeby prywatne podatnika i zawierać co najmniej:

a) wiarygodne określenie wystawcy lub wskazanie stron (nazwę i adresy) uczestniczących w operacji gospodarczej, której dowód dotyczy,

b) datę wystawienia dowodu oraz datę lub okres dokonania operacji gospodarczej, której dowód dotyczy, z tym że jeżeli data dokonania operacji gospodarczej odpowiada dacie wystawienia dowodu, wystarcza podanie jednej daty,

c) przedmiot operacji gospodarczej i jego wartość oraz ilościowe określenie, jeżeli przedmiot operacji jest wymierny w jednostkach naturalnych,

d) podpisy osób uprawnionych do prawidłowego udokumentowania operacji gospodarczych.

Ponadto dowód ten powinien być oznaczony numerem lub w inny sposób umożliwiający powiązanie go z zapisami księgowymi dokonanymi na jego podstawie.

Warto dodać, że jeżeli przy zakupie towaru handlowego podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w całości lub w części, wówczas przekazanie takie podlega opodatkowaniu VAT. Wynika to z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT. Ustawa ta nie zawiera jednak wskazówek, w jaki sposób dokumentować czynności określone w powołanym przepisie. Wobec tego, sposób ich dokumentowania pozostawiony został do decyzji podatnika. Nie ma przeszkód, by na potrzeby VAT udokumentowanie przekazania towarów na cele prywatne podatnika było dokonane na tym samym dowodzie księgowym, na podstawie którego wyksięgowano wartość towarów z kosztów. Podatnik dowód ten powinien jednak uzupełnić o odpowiednie dane w zakresie VAT.

Księga podatkowa - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.