Pracownik złożył wypowiedzenie umowy o pracę. Obowiązuje go 3-miesięczny okres wypowiedzenia, ale poprosił o jego skrócenie do dwóch miesięcy. Pracodawca wyraził zgodę na propozycję pracownika. Czy w takiej sytuacji w świadectwie pracy należy wpisać, że stosunek ustał na mocy wypowiedzenia czy porozumienia stron? Jaka w takim przypadku jest podstawa prawna rozwiązania umowy o pracę?
W sytuacji przedstawionej w pytaniu nie dojdzie do zmiany trybu rozwiązania umowy o pracę. Będzie nim wypowiedzenie złożone przez pracownika.
Ustalenie wcześniejszego terminu rozwiązania umowy o pracę reguluje art. 36 § 6 K.p. Na mocy powołanego przepisu strony mogą po dokonaniu wypowiedzenia umowy o pracę przez jedną z nich ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy. Zawarcie takiego porozumienia skutkuje wcześniejszym ustaniem stosunku pracy, jednak przy zachowaniu zastosowanego trybu rozwiązania umowy, którym jest wypowiedzenie. Przy zastosowaniu art. 36 § 6 K.p. nie ma znaczenia, która ze stron dokonała wypowiedzenia, długość biegnącego wypowiedzenia ani rodzaj wypowiadanej umowy.
Przepis nie wskazuje, o jaki okres można skrócić wypowiedzenie w trybie art. 36 § 6 K.p., co pozwala skrócić je nawet do kilku dni za zgodą obu stron stosunku pracy.
Ustalenie wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę na podstawie art. 36 § 6 K.p. nie zmienia trybu rozwiązania umowy, nadal jest to więc wypowiedzenie. Zatem taki tryb ustania zatrudnienia i odpowiadającą mu podstawę prawną należy wskazać w świadectwie pracy. Nie podaje się w nim jednak informacji o zawarciu porozumienia na podstawie art. 36 § 6 K.p. ani okresu, o jaki skrócono wypowiedzenie.
Informację o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem podaje się w ustępie 4 lit. a) świadectwa pracy. Wskazuje się wówczas jeden z trybów rozwiązania stosunku pracy określony m.in. w art. 30 § 1 K.p. Dodatkowo w przypadku rozwiązania stosunku pracy za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia pracodawca podaje stronę stosunku pracy składającą oświadczenie woli w tej sprawie.
Przykładowy zapis w świadectwie pracy w sytuacji przedstawionej w pytaniu: 4. Stosunek pracy ustał w wyniku: a) rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracownika na podstawie art. 30 § 1 pkt 2 K.p. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(tryb i podstawa prawna rozwiązania stosunku pracy) |
|