Pracownik poinformował pracodawcę, że został powołany do zawodowej służby wojskowej. Z jakim dniem nastąpi ustanie zatrudnienia? Czy za miesiąc, w którym stawi się w wojsku przysługuje mu całe wynagrodzenie? W jakim terminie dokonać wypłaty?
Zgodnie z art. 189 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. z 2024 r. poz. 248 ze zm.), dalej ustawy, stosunek pracy z pracownikiem powołanym do zawodowej służby wojskowej wygasa z dniem stawienia się do tej służby. W myśl art. 185 ust. 3 i 4 ustawy, stosunek służbowy żołnierza zawodowego powstaje w drodze powołania na podstawie dobrowolnego zgłoszenia się do tej służby, a termin rozpoczęcia pełnienia zawodowej służby wojskowej oraz stanowisko służbowe, na jakim będzie pełniona ta służba, określa rozkaz personalny. Może się zatem zdarzyć, że zgodnie z rozkazem personalnym rozpoczęcie służby nastąpi później.
Ważne: Powołany do zawodowej służby wojskowej, mimo wygaśnięcia stosunku pracy - do końca miesiąca kalendarzowego, w którym musi stawić się do pełnienia służby - zachowuje prawo do wynagrodzenia, które ostatnio pobierał (art. 189 ust. 1 ustawy). |
Wynagrodzenie to przysługuje niezależnie od tego w jakiej części miesiąca wygasł stosunek pracy. Przez "ostatnio pobierane wynagrodzenie" należy rozumieć wynagrodzenie, które przysługiwałoby zatrudnionemu, gdyby świadczył pracę przez cały miesiąc. Chodzi tu zarówno o wynagrodzenie wskazane w umowie o pracę, jak i o inne składniki, które w danym miesiącu przysługują.
Przykład |
W połowie lipca br. pracownik rozpoczął zawodową służbę wojskową. Na jego wynagrodzenie składa się płaca zasadnicza, premia oraz dodatek funkcyjny. Dodatkowo w pierwszych dwóch tygodniach tego miesiąca wypracował 12 nadgodzin dobowych. Za ten miesiąc pracownikowi należało wypłacić wszystkie wymienione składniki, a za nadgodziny normalne wynagrodzenie i dodatki.
Przepisy nie regulują w jakim terminie należy wypłacić wynagrodzenie. Ogólna zasada jest taka, że wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie (art. 85 § 1 K.p.). Natomiast wynagrodzenie za pracę płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego (art. 85 § 2 K.p.). Przepis ten dotyczy jednak przypadku kiedy między pracownikiem a pracodawcą istnieje stosunek pracy. Kodeks pracy nie odnosi się do sytuacji, gdy umowa o pracę rozwiązuje się (w omawianym przypadku wygasa) w trakcie miesiąca. W doktrynie funkcjonują dwie opinie, a mianowicie według pierwszej pracodawca może rozliczyć się z pracownikiem w terminie przyjętym dla wypłaty wynagrodzenia za prace?, natomiast według drugiej - w ostatnim dniu zatrudnienia.
Jeśli pracownik nie wykorzystał urlopu wypoczynkowego w naturze, to pracodawca powinien też wypłacić mu ekwiwalent za urlop. Wypłata tego świadczenia powinna nastąpić w dniu rozwiązania umowy o pracę.
Pracownikowi należy też wydać świadectwo pracy. W sytuacji przedstawionej w pytaniu, podstawą prawną wygaśnięcia stosunku pracy będzie art. 63 K.p. w zw. z art. 189 ust. 2 ustawy o obronie Ojczyzny.
Zwracamy uwagę! Zatrudnionemu, którego stosunek pracy wygasa w związku z podjęciem zawodowej służby wojskowej nie przysługuje odprawa. Wypłaca się ją, gdy pracownik jest powołany do terytorialnej służby wojskowej (art. 306 ust. 2 ustawy).
|