W większości sytuacji pracownika łączy z pracodawcą jeden stosunek pracy. Możliwe są jednak przypadki, gdy pracownik będzie zatrudniony u jednego pracodawcy w ramach dwóch umów o pracę. Taki pracownik może mieć zajęcie komornicze, np. niealimentacyjne, wynagrodzenia za pracę, obejmujące obie umowy o pracę.
Przy dokonywaniu potrąceń niealimentacyjnych stosuje się kwotę wolną od potrąceń. W kwestii m.in., czy w razie zatrudnienia na podstawie dwóch umów o pracę u jednego pracodawcy przy dokonywaniu potrąceń niealimentacyjnych należy stosować jedną czy dwie kwoty wolne od potrąceń, nasze Wydawnictwo wystąpiło z pytaniem do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W przesłanej odpowiedzi resort pracy wyjaśnił, że: "(...) na podstawie przepisu art. 871 § 1 Kodeksu pracy wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości:
1) minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne, zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz wpłat dokonywanych do pracowniczego planu kapitałowego, jeżeli pracownik nie zrezygnował z ich dokonywania - przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne;
2) 75% wynagrodzenia określonego w pkt 1 - przy potrącaniu zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi;
3) 90% wynagrodzenia określonego w pkt 1 - przy potrącaniu kar pieniężnych przewidzianych w art. 108.
(...) Jeżeli pracownik jest zatrudniony na podstawie dwóch odrębnych umów o pracę z tym samym pracodawcą, to zdaniem Departamentu, dokonując potrąceń, pracodawca powinien uwzględnić dwie kwoty wolne od potrąceń (odrębnie dla każdego stosunku pracy). (...)".
Zatem w sytuacji zatrudnienia pracownika na podstawie dwóch umów o pracę u jednego pracodawcy, dokonując potrąceń niealimentacyjnych, należy stosować dwie kwoty wolne od potrąceń, odrębnie po jednej dla każdej umowy o pracę.
Przy potrąceniach niealimentacyjnych obowiązują też granice potrąceń. Wynoszą one:
Biorąc pod uwagę omawianą opinię, przy dwóch umowach o pracę zawartych z jednym pracodawcą należy wskazane maksymalne kwoty potrąceń ustalać odrębnie dla każdej z nich.
|