Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Umowy i płace  »   Postępowanie pracodawcy, gdy do wynagrodzenia pracownika skierowano kilka ...
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Postępowanie pracodawcy, gdy do wynagrodzenia pracownika skierowano kilka zajęć komorniczych

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 14 (560) z dnia 10.07.2022

Wynagrodzenie pracownika jest zajęte przez komornika. Ostatnio otrzymaliśmy kolejne zajęcie od innego komornika. Czy powinniśmy sami ustalić, któremu z nich przekazywać potrącone kwoty? Jeśli tak, to jak mamy ustalić, który z komorników ma status właściwego?

Na pracodawcy, do którego dotarł dokument pochodzący od komornika, stanowiący o zajęciu wynagrodzenia, spoczywają dodatkowe obowiązki. W myśl art. 882 K.p.c., w ciągu tygodnia od zajęcia powinien on:

  • przedstawić komornikowi zestawienie periodycznego wynagrodzenia dłużnika za pracę oraz oddzielnie jego dochodu z wszelkich innych tytułów (za okres trzech miesięcy poprzedzających zajęcie, za każdy miesiąc oddzielnie),
  • podać komornikowi w jakiej kwocie i w jakich terminach zajęte wynagrodzenie będzie przekazywane wierzycielowi,
  • jeżeli zaistnieją przeszkody w zakresie wypłacania wynagrodzenia, złożyć u komornika oświadczenie o rodzaju tych przeszkód, a w szczególności:
    • czy inne osoby roszczą sobie prawo do wynagrodzenia,
    • czy i w jakim sądzie toczy się sprawa o zajęte wynagrodzenie,
    • czy oraz o jakie roszczenia została skierowana do zajętego wynagrodzenia egzekucja przez innych wierzycieli.

Dodatkowo pracodawca obowiązany jest do niezwłocznego zawiadomienia komornika oraz wierzyciela o każdej zmianie wymienionych wyżej okoliczności.

W praktyce może zdarzyć się, że wynagrodzenie pracownika zostanie zajęte przez więcej niż jednego komornika. W takim przypadku zasadniczo dalszą egzekucję powinien prowadzić komornik właściwy (art. 7731 K.p.c.), czyli:

  • komornik sądu właściwości ogólnej dłużnika, przeciwko któremu toczy się postępowanie egzekucyjne, a w razie braku podstaw do oznaczenia tej właściwości,
  • komornik sądu właściwości ogólnej osoby zobowiązanej względem dłużnika, a gdy takiej osoby nie ma,
  • komornik tego sądu, w którego okręgu znajduje się przedmiot świadczenia lub prawa (art. 895 § 1 K.p.c.).
Przepisy prawne Przepisy K.p.c. dostępne są w serwisie
www.przepisy.gofin.pl.

Gdyby okazało się, że żaden z wymienionych komorników nie jest właściwy lub właściwych jest kilku, znaczenia nabiera kolejność wszczęcia egzekucji. Komornik, który uczynił to później, ma obowiązek niezwłocznie przekazać sprawę komornikowi, który wszczął egzekucję jako pierwszy.

Pracodawca sam nie ustala właściwości komornika. Nie jest to zresztą możliwe ze względu na brak wglądu do dokumentów. To komornicy na podstawie otrzymanych od pracodawcy informacji o zajęciach przez inne podmioty są zobowiązani określić, który z nich jest właściwy (art. 7731 § 2 K.p.c.), a następnie jeżeli zajęcie jest skierowane do wynagrodzenia poinformować zatrudniającego o sposobie dalszego postępowania. Komornik, który przekazuje sprawę innemu na skutek zbiegu egzekucji sądowych wydaje postanowienie o przekazaniu oraz postanowienie o rozliczeniu kosztów, o którym mowa w art. 770 K.p.c.

W przypadku gdy do tego samego wynagrodzenia za pracę zostało skierowane kolejne zajęcie przez innego komornika sądowego, pracodawca nie powinien zaprzestawać przekazywania części wynagrodzenia, przy czym potrąceń powinien dokonywać w następującej kolejności:

  • na poczet pierwszego z zajęć - pod warunkiem, że nowe ze zgłoszonych zajęć dotyczy należności niealimentacyjnych,
  • na poczet zajęcia alimentacyjnego - jeżeli wystąpił zbieg zajęć alimentacyjnych i niealimentacyjnych; w takim przypadku pracodawca przekazuje potrącone kwoty komornikowi, który dokonał zajęcia niealimentacyjnego w drugiej kolejności, o ile zajęcie to będzie można zrealizować po dokonaniu potrąceń alimentacyjnych.

Po podjęciu przez komorników decyzji, który z nich będzie właściwy do dalszego, łącznego prowadzenia postępowań egzekucyjnych, pracodawca przekazuje potrącane kwoty wybranemu komornikowi.

Jeśli pomimo dopełnienia wszystkich powinności informacyjnych względem komorników, pracodawca nie otrzymał wezwania od komornika właściwego dla wszystkich zajęć, ma on prawo skorzystać z instytucji przewidzianej w art. 767 K.p.c., czyli skargi na czynności komornika (w tym przypadku, na zaniechania komornika), którą składa się do sądu rejonowego właściwego ze względu na siedzibę kancelarii.

Umowy i płace - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.