Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Umowy i płace  »   Zatrudnienie obywatela Ukrainy na podstawie umowy o pracę zamiast ...
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Zatrudnienie obywatela Ukrainy na podstawie umowy o pracę zamiast umowy cywilnoprawnej

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 15 (489) z dnia 1.08.2019

Czy z obywatelem Ukrainy możemy zawrzeć umowę o pracę, jeżeli w zezwoleniu na pobyt czasowy i pracę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jako formę zatrudnienia podano umowę zlecenia? Jeśli tak, to jaką kwotę wynagrodzenia ustalić w umowie, skoro w zezwoleniu wskazano nie niższe niż 14,70 zł za godzinę?

Pracodawca może z obywatelem Ukrainy zawrzeć umowę o pracę zamiast umowy cywilnoprawnej, wskazanej jako podstawa zatrudnienia w zezwoleniu na pobyt czasowy i pracę w Polsce. Przy takim działaniu nie jest potrzebna ani zmiana dotychczasowego zezwolenia, ani uzyskanie nowego dokumentu legalizującego pobyt i pracę na terytorium naszego kraju. Stanowi o tym art. 119 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2018 r. poz. 2094 z późn. zm.). Powołany przepis przewiduje ponadto brak obowiązku modyfikacji dotychczasowego zezwolenia na pobyt czasowy i pracę lub otrzymania nowego w razie zmiany siedziby albo miejsca zamieszkania, nazwy bądź formy prawnej podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi lub przejęcia pracodawcy albo jego części przez innego pracodawcę, a także przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę.

Odpowiadając na drugie pytanie wyjaśniamy, że wynagrodzenie pracownika - obywatela Ukrainy nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę oraz wynagrodzenie pracowników wykonujących w tym samym wymiarze czasu pracy pracę porównywalnego rodzaju lub na porównywalnym stanowisku. Takie wymogi dla wydania zezwolenia na pobyt czasowy i pracę stawia art. 114 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o cudzoziemcach. W decyzji o udzieleniu tego zezwolenia wpisywane jest najniższe wynagrodzenie, które może otrzymywać obcokrajowiec na danym stanowisku (art. 118 ust. 1 pkt 3 ustawy o cudzoziemcach). Jeżeli zatem w zezwoleniu, o którym mowa w pytaniu Czytelnika, jest wskazana minimalna stawka godzinowa obowiązująca w 2019 r. dla umów zlecenia (art. 734 K.c.) i o świadczenie usług (art. 750 K.c.), to wobec zastąpienia umowy cywilnoprawnej umową o pracę należy zastosować ustawowe minimum płacowe dla stosunków pracy.

Zwracamy uwagę! Zawarcie umowy cywilnoprawnej w miejsce umowy o pracę nie wymaga wydania również nowego zezwolenia na pracę. Przesądza o tym art. 88f ust. 1a ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2018 r. poz. 1265 z późn. zm.), dalej ustawy o promocji zatrudnienia.


Od redakcji:
Pierwsze zdanie w wyszczególnieniu "Zwracamy uwagę!" powinno mieć następujące brzmienie: "Zawarcie umowy o pracę w miejsce umowy cywilnoprawnej nie wymaga wydania również nowego zezwolenia na pracę."

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Umowy i płace - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.