Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Umowy i płace  »   Egzekucja świadczenia niealimentacyjnego z zasiłku opiekuńczego
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Egzekucja świadczenia niealimentacyjnego z zasiłku opiekuńczego

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 19 (493) z dnia 1.10.2019

Wynagrodzenie oraz wierzytelności zasiłków z ubezpieczeń społecznych pracownicy zostały zajęte na pokrycie świadczenia niealimentacyjnego. Pod koniec sierpnia br. jej 3-letnie dziecko uległo wypadkowi komunikacyjnemu i przez cały wrzesień br. sprawowała nad nim osobistą opiekę, składając wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego. Jak ustalić kwotę potrącenia z wypłaconego jej zasiłku opiekuńczego?

Zasiłek opiekuńczy podlega egzekucji i potrąceniom na zasadach określonych w ustawie emerytalnej. Zgodnie z art. 139 ust. 1 tego aktu prawnego, z przysługującego pracownikowi zasiłku (chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego) oraz świadczenia rehabilitacyjnego, po odliczeniu zaliczki i innych należności z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych, potrąca się m.in. sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne - do wysokości 25% kwoty zasiłku. Wysokość potrącenia ustala się od kwoty zasiłku przed odliczeniem miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych (art. 140 ust. 7 ustawy emerytalnej).

Pracodawca, będący płatnikiem zasiłków, dokonując potrąceń powinien pamiętać o zachowaniu tzw. kwoty wolnej. Jest to kwota zasiłku (nieobjęta egzekucją), która powinna pozostać do wyłącznej dyspozycji pracownika.

Ważne: Potrąceń i egzekucji z zasiłku nie dokonuje się, jeżeli po odliczeniu zaliczki i innych należności z tytułu podatku dochodowego wysokość świadczenia jest niższa niż kwota wolna (art. 141 ust. 1b ustawy emerytalnej).

Wysokość kwoty wolnej zależy od rodzaju dokonywanego potrącenia (art. 141 ust. 1 ustawy emerytalnej). Podlega ona corocznej waloryzacji od dnia 1 marca na zasadach określonych dla emerytur i rent. Od 1 marca 2019 r. przy potrącaniu należności świadczenia niealimentacyjnego wraz z kosztami i opłatami egzekucyjnymi, wolna od potrąceń i egzekucji jest kwota 848,60 zł.

Wskazniki i stawki Kwoty wolne od potrąceń ze świadczeń z ubezpieczeń społecznych podajemy w serwisie
www.wskazniki.gofin.pl

W takiej wysokości przyjmujemy ją bez względu na to, w jakim wymiarze czasu pracy jest zatrudniony pracownik. Kwota wolna od potrąceń i egzekucji ulega proporcjonalnemu zmniejszeniu wyłącznie gdy zasiłek jest wypłacany za część miesiąca.

Przykład

Pracownica jest wynagradzana w stałej miesięcznej wysokości 2.800 zł. Jej wynagrodzenie oraz wierzytelności zasiłków z ubezpieczeń społecznych zostały zajęte przez komornika na poczet niespłaconej pożyczki bankowej w kwocie 6.000 zł. Pracownicy przysługują podstawowe koszty uzyskania przychodów i złożyła pracodawcy PIT-2.

Przez cały wrzesień br. pracownica sprawowała osobistą opiekę nad 3-letnim dzieckiem, które uległo wypadkowi komunikacyjnemu. Z tego tytułu przysługuje jej zasiłek opiekuńczy w wysokości 1.932,90 zł, zgodnie z wyliczeniem: 2.800 zł - 383,88 zł = 2.416,12 zł; 2.416,12 zł x 80% : 30 = 64,43 zł (stawka dzienna); 64,43 zł x 30 dni = 1.932,90 zł. Jego wypłata nastąpiła 30 września br.

Pracodawca, ustalając kwotę potrącenia, dokonał następujących obliczeń:

- wysokość zasiłku opiekuńczego  1.932,90 zł,
- zaliczka na podatek dochodowy, po zaokrągleniu
(1.933 zł x 18%) - 46,33 zł
302,00 zł,
- maksymalna wysokość potrącenia z tytułu egzekucji należności niealimentacyjnych (1.932,90 zł x 25%)  483,23 zł,
- kwota wolna od potrąceń z tytułu należności niealimentacyjnych 848,60 zł,
- kwota potrącenia z zachowaniem kwoty wolnej od potrąceń
(1.932,90 zł - 302 zł - 848,60 zł)
782,30 zł,
- zasiłek do wypłaty (1.932,90 zł - 302 zł - 483,23 zł) 1.147,67 zł.

Z przysługującego pracownicy zasiłku opiekuńczego pracodawca dokonał potrącenia pełnej możliwej do realizacji kwoty należności z tytułu niespłaconej pożyczki bankowej, tj. 483,23 zł. Pozostała do wypłaty kwota jest wyższa od kwoty wolnej (1.147,67 zł > 848,60 zł).

Zwracamy uwagę! Analogiczne zasady dokonywania potrąceń i egzekucji z zasiłków stosuje się w przypadku pracownika, który nie ukończył 26 lat i korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o pdof. Zwolnienie to nie ma zastosowania do zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego, gdyż zalicza się je do przychodów z innych źródeł. Na temat opodatkowania przychodów osób do ukończenia 26. roku życia pisaliśmy m.in. w UiPP nr 15/2019, str. 6-9, nr 17/2019, str. 9-11.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Umowy i płace - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.