Facebook

Jak szukać?»

Uwaga: Do 29 lutego - przekazanie do ZUS informacji o zarobkach emerytów i rencistów Uwaga: Do 28 lutego - przekazanie ubezpieczonym rocznych informacji o składkach przekazanych do ZUS za 2023 r. 29 lutego 2024 r. (czwartek) mija termin złożenia do urzędu skarbowego PIT-16A za 2023 r. 29 lutego 2024 r. (czwartek) mija termin przekazania podatnikowi i do urzędu skarbowego IFT-1R za 2023 r.
Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Umowy i płace  »   Druga umowa na okres próbny u innego pracodawcy
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Druga umowa na okres próbny u innego pracodawcy

Gazeta Podatkowa nr 97 (2076) z dnia 4.12.2023
Agata Barczewska

Pracownica była zatrudniona na stanowisku sprzedawcy w sklepie, najpierw na 3-miesięczny okres próbny, a następnie na czas określony. Po rozwiązaniu drugiej umowy pracownica definitywnie zakończyła pracę u tego pracodawcy i znalazła zatrudnienie w innej firmie (też w sklepie). Nowy pracodawca również przyjął ją na stanowisko sprzedawcy, podpisując umowę na okres próbny. Czy ponowne zawarcie tej umowy, na takie samo stanowisko, było dopuszczalne?

TAK. Generalnie umowa o pracę na okres próbny ma charakter jednorazowy, tj. nie może być przez strony ponawiana (poza pewnym wyjątkiem). Z przepisów Kodeksu pracy dotyczących tego rodzaju umowy wynika jednak jednoznacznie, że to ograniczenie dotyczy umów na okres próbny zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy.

W aktualnym stanie prawnym umowa o pracę na okres próbny może być podpisana generalnie na okres do 3 miesięcy, z możliwością jej przedłużenia w określonych przypadkach. Jeżeli wspomniana umowa została zawarta na krótszy okres, tj. jedno- lub dwumiesięczny, strony mogą skorzystać z możliwości jej przedłużenia (nie więcej niż o miesiąc), jeśli jest to uzasadnione rodzajem pracy. Ponadto każda umowa na okres próbny, niezależnie od jej długości, może być przedłużona o okresy usprawiedliwionej nieobecności pracownika przypadające w trakcie tej umowy (art. 25 § 21 i § 23 K.p.).

]

Skorzystanie z możliwości wydłużenia umowy na okres próbny o okres usprawiedliwionej nieobecności pracownika lub przedłużenia jej o 1 miesiąc z uwagi na rodzaj pracy wymaga wprowadzenia do tej umowy zapisu o takim przedłużeniu (art. 29 § 1 pkt 6 K.p.). Zapisu tego dokonują strony danej umowy o pracę na okres próbny, tj. konkretny pracodawca i pracownik. Podobnie do tych samych stron umowy na okres próbny skierowany jest art. 25 § 3 K.p., zgodnie z którym ponowne zawarcie umowy o pracę z tym samym pracownikiem jest dopuszczalne, jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy. Wynikające z tego przepisu ograniczenie możliwości ponownego zawarcia umowy na okres próbny dotyczy tego pracodawcy, który już zatrudniał tego samego pracownika na podstawie umowy na okres próbny. Inny pracodawca, który chciałby po raz pierwszy zatrudnić pracownika na okres próbny, nie musi więc brać pod uwagę faktu, że był on już zatrudniony w ramach umowy na okres próbny przez innego pracodawcę - nawet jeżeli chodziło o wykonywanie takiego samego rodzaju pracy.

Umowy i płace - czytaj także:

 
Przydatne linki
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.