Facebook

Jak szukać?»

Uwaga: Do 20 maja 2024 r. roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne przez przedsiębiorców
Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Umowy i płace  »   Czy wyrównanie do płacy minimalnej podwyższy wynagrodzenie za nadgodziny?
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Czy wyrównanie do płacy minimalnej podwyższy wynagrodzenie za nadgodziny?

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 8 (602) z dnia 10.04.2024

Pracownik jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy. Z uwagi na terminy wypłat niektórych składników wynagrodzenia, w lutym br. otrzymał wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 3.600 zł (zgodnie z umową o pracę) i wyrównanie do wysokości minimalnego wynagrodzenia. W lutym br. pracownik pracował w godzinach nadliczbowych. Czy przy obliczaniu wynagrodzenia za nadgodziny pracodawca miał obowiązek uwzględnić wyrównanie do minimalnego wynagrodzenia?

W przypadku, o którym mowa w pytaniu, zarówno przy ustalaniu normalnego wynagrodzenia, jak i dodatku za nadgodziny, pracodawca miał obowiązek uwzględnić tylko wynagrodzenie zasadnicze pracownika.

Prawo do wyrównania wynagrodzenia do minimalnej płacy

Zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2020 r. poz. 2207 ze zm.), dalej ustawy, wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od wysokości minimalnego wynagrodzenia. Aby obliczyć wysokość wynagrodzenia pracownika, należy wziąć pod uwagę przysługujące mu składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, które - według zasad statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez GUS - są zaliczone do wynagrodzeń osobowych. Przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika nie uwzględnia się jednak m.in. wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych (chodzi tu zarówno o normalne wynagrodzenie, jak i o dodatek za nadgodziny). Jeżeli w lutym br. pracownik otrzymał wynagrodzenie zasadnicze i za nadgodziny, przy ustaleniu czy przysługuje mu wyrównanie do wysokości minimalnego wynagrodzenia, należało uwzględnić tylko wynagrodzenie zasadnicze.

`
Na temat wyrównania wynagrodzenia do płacy minimalnej pisaliśmy w  UiPP nr 7/2024 , str. 60.

W sytuacji gdy w danym miesiącu, z uwagi na terminy wypłat niektórych składników wynagrodzenia lub rozkład czasu pracy, wynagrodzenie pracownika jest niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia, następuje uzupełnienie wynagrodzenia do tej wysokości - w postaci wyrównania (art. 7 ust. 1 ustawy).

Wyrównanie jest wypłacane za okres każdego miesiąca łącznie z wypłatą wynagrodzenia (art. 7 ust. 2 ustawy).

Rekompensata za nadgodziny

W przepisach Kodeksu pracy brak jest definicji "normalnego wynagrodzenia". W orzecznictwie przyjmuje się, że "normalne wynagrodzenie", o którym mowa w art. 1511 § 1 K.p., to wynagrodzenie, które pracownik otrzymuje stale i systematycznie w zwykłych warunkach i terminach wypłat, a więc którego wysokość obejmuje zarówno wynagrodzenie zasadnicze wynikające ze stawki osobistego zaszeregowania, jak i dodatkowe składniki wynagrodzenia, jeżeli zgodnie z obowiązującymi u danego pracodawcy przepisami płacowymi pracownik ma prawo do takich dodatkowych składników (por. np. wyrok SN z 3 czerwca 1986 r., sygn. akt I PRN 40/86, OSNC 1987/9/140). W art. 1511 § 1 K.p., w którym mowa o "normalnym wynagrodzeniu" za nadgodziny, nie zastrzeżono, że nie może być ono niższe od minimalnego wynagrodzenia. Argumentem przemawiającym za tym, że kwota wyrównania do wysokości minimalnego wynagrodzenia nie powinna być uznawana za składnik "normalnego wynagrodzenia", są także przepisy regulujące ustalenie wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego, w których przewidziano wyłączenie tego wyrównania (§ 6 pkt 7a rozporządzenia urlopowego).

Podstawa obliczenia dodatku za pracę w nadgodzinach określona jest przez odniesienie się do stawki godzinowej lub miesięcznej wynikającej z osobistego zaszeregowania pracownika - dopiero w razie niewyodrębnienia takich składników, podstawę tę stanowi 60% wynagrodzenia (art. 1511 § 3 K.p.). W orzecznictwie przyjmuje się, że pojęcie "wynagrodzenie pracownika wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną" odnosi się do stawki wynagrodzenia zasadniczego ustalonej przez strony w umowie o pracę lub innym akcie będącym podstawą stosunku pracy (por. m.in. wyrok SN z 22 czerwca 2011 r., sygn. akt II PK 3/11). Również w art. 1511 § 3 K.p. nie zawarto zastrzeżenia odnoszącego się do wysokości minimalnego wynagrodzenia.

Przykład

Załóżmy, że pracownik, o którym mowa w pytaniu, zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy, w poniedziałek 26 lutego br. pracował 9 godzin. Liczba godzin do przepracowania w lutym br. wynosiła 168. Normalne wynagrodzenie za 9 godzinę pracy w poniedziałek to: 3.600 zł : 168 godz. = 21,43 zł, a 50% dodatek to: 21,43 zł x 50% = 10,72 zł.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Umowy i płace - czytaj także:

 
Przydatne linki
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.