Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Umowy i płace  »   Podjęcie zatrudnienia w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Podjęcie zatrudnienia w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 13 (487) z dnia 1.07.2019

Osoba ubiegająca się o zatrudnienie pobiera z ZUS zasiłek macierzyński po rozwiązaniu się poprzedniego stosunku pracy (przedłużonego do dnia porodu). Czy w razie wyboru jej kandydatury może ona podjąć pracę bez ryzyka utraty prawa do zasiłku macierzyńskiego? Jeśli tak, to czy powinniśmy poinformować o jej zatrudnieniu ZUS, a pracownica powinna złożyć do akt osobowych oświadczenie o pobieraniu zasiłku?

Pracownica, która urodziła dziecko nabywa prawo do urlopu macierzyńskiego (20 tyg.) oraz rodzicielskiego (32 tyg.). Urlopy te należą jednak do uprawnień pracowniczych, a więc po rozwiązaniu się umowy (tu na mocy art. 177 § 3 K.p. przedłużonej do dnia porodu), zainteresowana utraciła prawo do urlopów. Taka osoba jest jednak uprawniona do zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego. Powinna jedynie pamiętać, że do wypłaty zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający urlopowi rodzicielskiemu niezbędne jest złożenie wniosku w przypisanym terminie.

Kalkulatory Kalkulator urlopu macierzyńskiego
i rodzicielskiego dostępny jest w serwisie
www.kalkulatory.gofin.pl

Pobieranie zasiłku macierzyńskiego w omawianych okolicznościach nie stanowi przeszkody w podjęciu pracy u nowego pracodawcy, zwłaszcza, że okresu tego nie uwarunkowano, tak jak to ma miejsce w razie korzystania z urlopu wychowawczego, nieprzerwaną, osobistą opieką nad dzieckiem, choć i w tym drugim przypadku aktywność zawodowa nie jest całkowicie wykluczona (art. 1862 § 1 K.p.). Przesłanek negatywnych nie przewidują też przepisy ustawy zasiłkowej.

Ważne: Do zasiłku macierzyńskiego nie ma odpowiedniego zastosowania przepis art. 17 ustawy zasiłkowej, na mocy którego następuje utrata prawa do świadczenia chorobowego, w razie gdy ubezpieczony wykonuje w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Osoba pobierająca zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia w pełni korzysta z prawa do pracy. Istnieje jednak niewiążące zalecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w którym resort przypomina, że: "(...) czas urlopu macierzyńskiego służy zarówno zapewnieniu opieki małemu dziecku, jak i regeneracji sił pracownicy - mamy tego dziecka po trudach ciąży i porodu. Ze względu na ochronę własnego zdrowia wskazane jest zatem powstrzymanie się od podjęcia takiej pracy zwłaszcza przez pierwsze 8 tygodni od dnia narodzin dziecka. (...)" (por. odpowiedź MRPiPS, dostępna na stronie internetowej www.rodzicielski.gov.pl).

Poza obowiązkowym zgłoszeniem do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, po stronie nowego pracodawcy nie wystąpią inne obowiązki zgłoszeniowe (informacyjne) względem ZUS. Pracodawca nie ma więc podstaw do żądania danych w sprawie pobierania zasiłków z omawianego tytułu. Są to dane spoza katalogu określonego w Kodeksie pracy, tzw. nadmiarowe, których można żądać, gdy jest to niezbędne do zrealizowania uprawnienia lub spełnienia obowiązku wynikającego z przepisu prawa (art. 221 § 4 K.p.). Jeśli w omawianym przypadku zainteresowana sama (z własnej inicjatywy) poinformowała pracodawcę o swojej sytuacji, to nie musi się on obawiać zarzutu przetwarzania nadmiarowych danych osobowych. Jest to bowiem jeden z przypadków legalizujących (art. 221a § 1 i 3 K.p.). Przechowywanie oświadczenia w tej sprawie uważamy jednak za zbędne, chyba że miałoby służyć do dokumentowania konkretnych uprawnień.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Umowy i płace - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.