Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Umowy i płace  »   Zawarcie umowy przedwstępnej z kandydatem do pracy
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Zawarcie umowy przedwstępnej z kandydatem do pracy

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 15 (441) z dnia 1.08.2017

Zamierzamy zatrudnić osobę, która jeszcze przez trzy miesiące jest związana umową z inną firmą. Aby zagwarantować podjęcie przez nią pracy chcielibyśmy podpisać umowę przedwstępną. Czy jest to możliwe, a jeśli tak, to jakie są skutki takiej umowy?

Umowa przedwstępna nie została uregulowana w Kodeksie pracy, jednakże możliwość jej zawarcia wynika z treści art. 300 K.p., który w sprawach nieunormowanych przepisami prawa pracy odsyła do przepisów Kodeksu cywilnego, jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy. Przepisy art. 389 i 390 K.c. określające cechy umowy przedwstępnej nie pozostają z nimi w sprzeczności, dlatego też mogą być stosowane w stosunkach pracowniczych.

Aktywne druki i formularze Wzór umowy przedwstępnej dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl.

W umowie przedwstępnej konieczne jest ustalenie istotnych postanowień przyrzeczonej umowy o pracę, czyli wskazanie co najmniej rodzaju umowy o pracę, stanowiska pracy i wynagrodzenia pracownika. Ponadto strony mogą określić termin, w ciągu którego ma być zawarta. Jeżeli termin ten nie został oznaczony, powinno to nastąpić w odpowiednim czasie wyznaczonym przez stronę uprawnioną do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej, a gdy obydwie strony są uprawnione i każda z nich wyznaczy inny termin, strony wiąże termin wyznaczony przez stronę, która wcześniej złożyła stosowne oświadczenie.

Ważne: Jeśli w ciągu roku od dnia zawarcia umowy przedwstępnej nie został wyznaczony termin do zawarcia umowy przyrzeczonej, nie można żądać jej zawarcia.

W praktyce zwykle korzystniej jest sprecyzować termin, o którym mowa, aby uniknąć związanych z tym wątpliwości. Tak też wskazywał Sąd Apelacyjny w Katowicach w wyroku z 6 lutego 2014 r. (sygn. akt I ACa 1145/13).

Zwracamy uwagę! Uchylanie się przez jedną ze stron od zawarcia umowy o pracę po umowie przedwstępnej, daje prawo drugiej stronie do żądania naprawienia szkody jaką poniosła przez to, że liczyła na taką umowę (jest to tzw. słabszy skutek umowy przedwstępnej). Skutek mocniejszy natomiast polega na możliwości dochodzenia na drodze sądowej zawarcia umowy przyrzeczonej (art. 390 K.c.). Wybór między tymi roszczeniami należy do osoby dążącej do realizacji umowy przyrzeczonej.

W ramach uprawnienia do odszkodowania, strona może żądać tylko naprawienia szkody, której by nie poniosła, gdyby nie zawarła umowy przedwstępnej i nie liczyła na przyrzeczoną umowę o pracę. Odszkodowanie to obejmuje straty wynikłe z niedojścia do skutku umowy między stronami, na które składają się koszty zawarcia umowy czy wydatki związane z własnym świadczeniem, wyłączone są natomiast nieuzyskane korzyści. Wysokość poniesionej szkody oraz jej związek przyczynowy z uchyleniem się drugiej strony od podpisania umowy przyrzeczonej spoczywa na stronie dochodzącej zapłaty odszkodowania (art. 6 K.c.).

Zwracamy uwagę! Firma naszym zdaniem nie może skutecznie dochodzić odszkodowania obejmującego utracone korzyści, które wynikałyby z realizacji przyrzeczonej umowy o pracę np. utraconego zysku ze sprzedaży. Przy czym może dodatkowo zabezpieczyć swoje interesy poprzez zamieszczenie w treści umowy przedwstępnej zapisu zobowiązującego drugą stronę do zapłaty jej kary umownej (np. 10.000 zł) na wypadek uchylania się od nawiązania stosunku pracy (umowy przyrzeczonej). Na dopuszczalność takiego zapisu wskazywał m.in. Sąd Apelacyjny w Poznaniu w wyroku z 27 lutego 2013 r. (sygn. akt I ACa 72/13). Taki zapis mógłby spowodować znaczne zwiększenie zakresu odszkodowania należnego firmie oraz wpływałby dyscyplinująco na drugą stronę umowy.

Umowy i płace - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.