Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Skutki wycofania auta osobowego z firmy
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Skutki wycofania auta osobowego z firmy

Gazeta Podatkowa nr 103 (1560) z dnia 24.12.2018
Agata Cieśla

Osoby fizyczne prowadzące własne firmy z różnych względów przekazują na potrzeby prywatne firmowe auta osobowe. Nie każda taka operacja pozostaje neutralna na gruncie podatku dochodowego, co powoduje konieczność prawidłowego jej uwzględnienia w ustalaniu podstawy opodatkowania.


Z uwagi na zakup nowego samochodu osobowego do działalności gospodarczej chciałbym wycofać z niej auto osobowe używane przez ostatnie 4 lata i stanowiące środek trwały w mojej jednoosobowej firmie. Jak takie przekazanie rozliczyć w podatku dochodowym? Czy decydując się później na jego sprzedaż uzyskam przychód podlegający opodatkowaniu?

Jeżeli samochód osobowy miał w firmie status środka trwałego, to był on amortyzowany. Wartość odpisów amortyzacyjnych naliczanych od jego wartości początkowej obciążała koszty podatkowe w ramach ograniczeń zdefiniowanych w art. 23 ust. 1 pkt 4 ustawy o pdof, czyli do końca 2018 r. standardowo do równowartości 20.000 euro.

Gdy przedsiębiorca wycofuje taki samochód z firmy i przeznacza go na cele prywatne, podlega on wykreśleniu z ewidencji środków trwałych. W konsekwencji przy założeniu, że samochód ten nie był w tym momencie w pełni zamortyzowany, jest on także zobowiązany do zaprzestania dokonywania od niego odpisów amortyzacyjnych. Ostatni odpis rozliczony w kosztach podatkowych powinien zostać dokonany za miesiąc, w którym samochód zostanie wycofany z działalności. Niezamortyzowana na dzień wycofania samochodu wartość początkowa nie obciąża firmowych kosztów. Jednak żaden przepis ustawy o pdof nie nakazuje w omawianych okolicznościach dokonania korekty zmniejszającej koszty w odniesieniu do już rozliczonych w nich odpisów amortyzacyjnych.

Przeznaczenie auta będącego środkiem trwałym na cele prywatne nie generuje przychodu z działalności gospodarczej. Jeżeli jednak już po wycofaniu z firmy przedsiębiorca postanowi je odpłatnie zbyć, wówczas może u niego powstać przychód firmowy. Z art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o pdof wynika bowiem, że w przypadku odpłatnego zbycia wycofanego z firmy środka trwałego, przychód z działalności gospodarczej powstaje, gdy między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym został on wycofany i dniem jego odpłatnego zbycia nie upłynie 6 lat. Gdy jednak do zbycia dojdzie po upływie tego okresu, kwota uzyskana z jego sprzedaży będzie neutralna na gruncie pdof (przykład).


Od kilku miesięcy użytkuję w swojej firmie auto osobowe, które uznałem za składnik wyposażenia. Czy przekazując je obecnie na potrzeby prywatne, będę zobowiązany skorygować koszty o jego wartość?

Gdy nabyty na potrzeby firmowe samochód osobowy spełniający kryteria do zakwalifikowania jako środek trwały z założenia ma być wykorzystywany w działalności krócej niż rok, wówczas wydatkami na jego nabycie przedsiębiorca może obciążyć bezpośrednio koszty podatkowe w dacie ich poniesienia. Jednak w sytuacji, gdy faktyczny okres wykorzystywania takiego składnika przekroczy rok, przedsiębiorca ma obowiązek zaliczenia go do środków trwałych i dokonania korekty kosztów. Koszty należy zmniejszyć o różnicę między ceną nabycia lub kosztem wytworzenia a kwotą odpisów amortyzacyjnych, przypadającą na okres ich dotychczasowego używania, obliczonych przy zastosowaniu stawki amortyzacyjnej z Wykazu rocznych stawek amortyzacyjnych (art. 22e ust. 1 ustawy o pdof).

W ustawie o pdof nie została natomiast uregulowana kwestia korekty kosztów w sytuacji, gdy przed upływem planowanego rocznego okresu używania samochodu niebędącego środkiem trwałym podatnik przekaże go na cele prywatne. W tym zakresie należy jednak pamiętać o unormowaniach wynikających z art. 23 ust. 1 pkt 49 ustawy o pdof. Przepis ten wskazuje, że kosztów podatkowych nie stanowią wydatki poniesione na zakup zużywających się stopniowo rzeczowych składników majątku przedsiębiorstwa, niezaliczanych zgodnie z odrębnymi przepisami do środków trwałych - w przypadku stwierdzenia, że składniki te nie są wykorzystywane dla celów prowadzonej działalności gospodarczej, lecz służą m.in. celom osobistym podatnika, albo bez uzasadnienia znajdują się poza siedzibą przedsiębiorstwa. Przypomnijmy, że resort finansów w piśmie z dnia 27 sierpnia 2012 r. stanowiącym odpowiedź na pytanie naszego Wydawnictwa, uznał w kontekście wskazanego przepisu, że wycofując samochód z firmy przed upływem roku od przyjęcia go do używania i przekazując go na cele osobiste, przedsiębiorca każdorazowo powinien zmniejszyć koszty firmowe o wydatki poniesione na jego nabycie. Podobne stanowisko można znaleźć także w orzecznictwie sądowym (por. wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 10 października 2014 r., sygn. akt I SA/Wr 1673/14).


Czy przekazując w grudniu br. na cele prywatne firmowe auto osobowe, będę zobowiązany do skorygowania kosztów firmowych o wartość jego rocznego ubezpieczenia, które opłaciłem za okres od września 2018 r. do sierpnia 2019 r. i którą w całości obciążyłem koszty?

TAK. W przypadku wycofania samochodu z firmy i przekazania go na potrzeby osobiste przedsiębiorca powinien skorygować koszty o tę część składki na jego ubezpieczenie, która przypada na okres po dokonaniu wycofania. Od tego bowiem momentu nie spełniają one definicji kosztu podatkowego, gdyż samochód nie służy już celom firmowym.

Przykład

Przedsiębiorca (osoba fizyczna) w marcu 2013 r. nabył i zaliczył do środków trwałych samochód osobowy. W grudniu 2013 r. wycofał go ze swojej firmy i przeznaczył na potrzeby prywatne.

Wariant I - podatnik sprzeda samochód w maju 2019 r.

Ponieważ między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym został on wycofany i dniem jego odpłatnego zbycia nie upłynie 6 lat, to sprzedaż ta wygeneruje u podatnika przychód z działalności gospodarczej.

Wariant II - podatnik sprzeda samochód w lutym 2020 r.

Z uwagi na upływ terminu wskazanego w art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o pdof, transakcja sprzedaży nie wygeneruje przychodu podatkowego.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 26.07.1991 r. o pdof (Dz. U. z 2018 r. poz. 1509 ze zm.)

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.