W ramach ulgi termomodernizacyjnej, uregulowanej w art. 26h ustawy o PDOF, podatnik może odliczyć od dochodu/przychodu wydatki poniesione na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w budynku mieszkalnym jednorodzinnym, którego jest właścicielem lub współwłaścicielem.
Ministerstwo Finansów (dalej: MF) w zaktualizowanych objaśnieniach podatkowych z dnia 30 marca 2023 r. w sprawie ulgi termomodernizacyjnej stwierdziło, że warunek dotyczący tytułu prawnego do budynku musi być spełniony na moment zastosowania ulgi (rozliczenia podatkowego) w zeznaniu składanym za rok podatkowy, w którym podatnik poniósł wydatki kwalifikujące się do objęcia ulgą termomodernizacyjną.
Przypomnijmy, iż początkowo organy podatkowe twierdziły, że warunek dotyczący tytułu prawnego do budynku musi być spełniony w momencie poniesienia wydatku. Tak wynikało np. z interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z 23 lutego 2021 r., nr 0115-KDIT2.4011.824.2020.1.RS, w której organ wyjaśnił:
"(...) Przepis art. 26h ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie rozstrzyga w sposób jednoznaczny kwestii dotyczącej momentu posiadania własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego przez podatnika ponoszącego wydatki na przedsięwzięcie termomodernizacyjne w tym budynku. Nie wskazuje również, że zbycie nieruchomości powoduje utratę prawa do skorzystania z ulgi lub skutkuje koniecznością zwrotu wcześniej odliczonych kwot. Zatem w sytuacji, gdy w momencie ponoszenia wydatków na termomodernizację zostały spełnione wszystkie kryteria uprawniające do korzystania z ulgi, to późniejsze nieodpłatne zbycie (tu: darowizna dla dziecka - przyp. red.) nie wywołuje skutków wstecz. (...)"
W praktyce oznaczało to, że podatnik mógł skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, również w sytuacji, gdy w momencie składania zeznania podatkowego, na skutek zbycia budynku, nie był już jego właścicielem/współwłaścicielem, ale był nim w momencie ponoszenia wydatków termomodernizacyjnych.
Stanowisko to nie jest już jednak aktualne. Po wydaniu przez MF ww. objaśnień Szef KAS zmienia interpretacje indywidualne, w których prezentowany był taki pogląd. Przykładowo, w zmienionej interpretacji indywidualnej z 4 września 2023 r., nr DOP3.8222.81.2023.CNRU, Szef KAS podkreślił, że:
"(...) Z treści art. 26h ustawy PIT literalnie wynika, że odliczenie przysługuje podatnikowi będącemu właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego.
Zatem prawo do skorzystania z tej preferencji podatkowej ma osoba, która posiada status właściciela/współwłaściciela w momencie dokonywania odliczenia, tj. składania zeznania podatkowego (bądź jego korekty). Przy czym bez znaczenia pozostaje moment, w którym podatnik uzyskał wymagany przepisem określony status. (...)"
Takie stanowisko Szef KAS przedstawił także w interpretacji zmieniającej z 24 maja 2024 r., nr DOP3.8222.1.2024.CNRU.
Zgodnie z aktualnym stanowiskiem MF i organów podatkowych, podatnik nie ma prawa do ulgi termomodernizacyjnej, gdy na moment składania zeznania podatkowego nie jest on już właścicielem (współwłaścicielem) budynku mieszkalnego. |
Do możliwości stosowania ulgi termomodernizacyjnej przy sprzedaży budynku odniosło się także MF w informacji z dnia 4 lipca 2024 r. przekazywanej do mediów na pytanie dziennikarzy (ID informacji 594150). Zapytano wówczas, czy podatnik zachowa prawo do ww. ulgi, jeżeli poniesie on wydatki na termomodernizację swojego domu i odliczy je w zeznaniu PIT złożonym 10 stycznia następnego roku, a pod koniec tego samego miesiąca sprzeda nieruchomość. MF odpowiedziało:
"(...) Zgodnie z art. 26h ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT):
Ponadto, jak wynika z objaśnień podatkowych dotyczących tej preferencji podatkowej:
Z kolei art. 45 ust. 1 ustawy o PIT stanowi, że:
W zapytaniu faktyczny termin złożenia zeznania to 10 stycznia 2025 r. Przepisy nie uniemożliwiają podatnikowi wywiązania się z obowiązku podatkowego przed 15 lutego. Urząd skarbowy (US) nie może odmówić podatnikowi przyjęcia jego deklaracji podatkowej, nawet gdyby chciał to uczynić 2 stycznia. W takim przypadku US przyjmie datę 15 lutego jako datę wpływu zeznania (dla innych celów niż stosowanie ulgi), co samo w sobie nie wpłynie na warunek określony w art. 26h ust. 1 ustawy o PIT."
Zaznaczamy, że powyższe stanowisko nie wynika z przepisów i nie wiadomo, czy tak samo uznałby właściwy dla podatnika organ podatkowy. Jednak w razie ewentualnego sporu warto powołać się na ww. wyjaśnienie MF.
|