Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Możliwość stosowania 9% stawki CIT w 2019 r.
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Możliwość stosowania 9% stawki CIT w 2019 r.

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 34 (1005) z dnia 1.12.2018

Czy w 2019 r. stawkę CIT w wysokości 9% będzie mogła stosować spółka z o.o., która nie będzie posiadała statusu małego podatnika (prowadzimy działalność gospodarczą od wielu lat)?

W sytuacji, o której mowa w pytaniu, spółka nie będzie miała prawa do stosowania 9% stawki CIT w 2019 r., gdyż nie będzie wówczas posiadała statusu małego podatnika.

Zmiana prawa Jak informowaliśmy na łamach naszego czasopisma, od 1 stycznia 2019 r. niektórzy podatnicy będą mogli opłacać podatek dochodowy w wysokości 9% podstawy opodatkowania od przychodów (dochodów) innych niż z zysków kapitałowych.

Stawkę tę będą mogli stosować podatnicy, u których przychody osiągnięte w roku podatkowym nie przekroczyły wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1.200.000 euro (przeliczonej według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP na pierwszy dzień roboczy roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1.000 zł).

Ustawodawca zastrzegł, że podatnicy (których przychody nie przekroczyły ww. limitu 1.200.000 euro) będą mogli stosować 9% stawkę CIT pod warunkiem, że będą posiadali status małego podatnika (warunek ten nie dotyczy podatników rozpoczynających prowadzenie działalności, w roku rozpoczęcia tej działalności).

Zatem w przypadku podatników kontynuujących działalność, w celu ustalenia, czy będą oni mogli stosować 9% stawkę CIT, będzie się brało pod uwagę zarówno przychody z roku poprzedniego (w celu ustalenia, czy posiadają status małego podatnika), jak i z roku bieżącego. W przypadku podatników rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej (w roku rozpoczęcia tej działalności) będzie się natomiast brało pod uwagę tylko przychody z roku bieżącego.

Jeśli więc w sytuacji, o której mowa w pytaniu, spółka z o.o. nie będzie w 2019 r. posiadała statusu małego podatnika (określonego zgodnie z art. 4a pkt 10 ustawy o PDOP), to nie będzie mogła w 2019 r. stosować 9% stawki CIT, nawet jeśli jej przychody nie przekroczą w 2019 r. równowartości 1.200.000 euro.

Więcej przeczytasz w Na temat stosowania 9% stawki CIT pisaliśmy
Biuletynie Informacyjnym nr 33 z 20.11.2018 r.
na str. 7-9

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.