Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Wydatki na nocleg przedstawiciela handlowego w kosztach podatkowych pracodawcy
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Wydatki na nocleg przedstawiciela handlowego w kosztach podatkowych pracodawcy

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 33 (1004) z dnia 20.11.2018

Spółka zatrudnia przedstawicieli handlowych, którzy zgodnie z umową o pracę, wykonują swoje obowiązki na obszarze kilku województw. Wiąże się to ze stałymi przejazdami ww. osób na spotkania z klientami. Spółka nie traktuje tych wyjazdów jako podróży służbowej, w związku z czym nie wypłaca pracownikom diet. Pokrywa natomiast koszty noclegu, jeśli pracownik, w celu wypełnienia powierzonych mu obowiązków, musi przenocować w miejscowości, w której spotyka się z klientami. Czy wydatki poniesione na ww. noclegi spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Zgodnie z przyjętą praktyką, wydatki na noclegi pracowników (przedstawicieli handlowych), ponoszone w związku z odbywanymi przez nich podróżami, związanymi z wypełnianiem powierzonych im obowiązków, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

art. 775 § 1 Kodeksu pracy wynika, że pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową.

Skoro zatem pracownik (przedstawiciel handlowy) odbywa podróże na terenie określonym w umowie o pracę jako jego stałe miejsce pracy, to nie są to podróże służbowe w rozumieniu K.p.

Odnosząc się natomiast do możliwości ujęcia w kosztach uzyskania przychodów wydatków na noclegi ww. pracownika, należy mieć na uwadze, że do kosztów uzyskania przychodów zalicza się takie koszty, które zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów i nie zostały z tych kosztów wyłączone na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy o PDOP.

Wydatki na noclegi pracowników (tu: przedstawicieli handlowych) nie zostały wyłączone z kosztów podatkowych na podstawie ww. przepisu, co oznacza, że mogą być one kosztem podatkowym, jeśli wykazują związek z przychodami pracodawcy.

wykrzyknik Jeśli nocleg pracownika (przedstawiciela handlowego) związany jest z wykonywaniem przez niego powierzonych mu obowiązków, to należy uznać, że wydatki te wykazują związek (z reguły pośredni) z prowadzoną przez podatnika (pracodawcę) działalnością gospodarczą i z uzyskiwanymi przez niego przychodami. Wydatki te zatem mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów pracodawcy (o ile oczywiście poniesiony wydatek jest racjonalny i ekonomicznie uzasadniony).

Podobne stanowisko prezentują organy podatkowe, np. Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 29 czerwca 2018 r., nr 0111-KDIB2-3.4010.113.2018.1.APA. W sprawie będącej przedmiotem tej interpretacji spółka zatrudniała (na umowę o pracę) przedstawicieli handlowych, których miejsce pracy obejmowało obszar jednego województwa, kilku województw lub teren całego kraju. Odnosząc się do możliwości ujęcia w kosztach uzyskania przychodów spółki wydatków na noclegi oraz wyżywienie ww. osób (ponoszone w związku z ich wyjazdami na spotkania z klientami na obszarze określonym w umowie o pracę), organ podatkowy stwierdził:

"(...) wydatki pracownicze - co do zasady - zaliczane są do kosztów podatkowych, jednak tylko te, które wykazują związek z uzyskanym przychodem lub zachowaniem (zabezpieczeniem) źródła przychodów. Koszty te obejmują przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie i diety oraz wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników, zwrot kosztów podróży służbowych, zakwaterowania, ale mogą obejmować również inne wydatki ponoszone na rzecz pracowników, np. (...) dotyczące wydatków na wyżywienia oraz noclegi w trasie podczas wyjazdów w celach szkoleniowych oraz związanych z wykonywaną pracą.

Świadczenia te związane są bowiem ze stosunkiem pracy łączącym pracownika z pracodawcą i jako takie spełniają przesłanki zakwalifikowania do kosztów uzyskania przychodów. Wnioskodawca ponosząc faktycznie ww. wydatki, pokryte z jego własnych zasobów finansowych, mające definitywny charakter, może je zakwalifikować do kosztów uzyskania przychodów (...)."

Zaliczając wydatki na noclegi pracowników (przedstawicieli handlowych) do kosztów uzyskania przychodów, należy pamiętać o ich prawidłowym udokumentowaniu.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.