Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Rozliczenie pobranych przez wspólników zaliczek na poczet zysku ...
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Rozliczenie pobranych przez wspólników zaliczek na poczet zysku w spółce osobowej

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 30 (1001) z dnia 20.10.2018

Wspólnik spółki jawnej pobierał zaliczki na poczet zysku. Obecna sytuacja spółki wskazuje, że rok obrotowy może się zamknąć niewielkim zyskiem albo nawet stratą. Jak postąpić w sytuacji, gdy zaliczki wypłacone wspólnikowi będą wyższe od przypadającego na niego zysku?

W sytuacji, gdy wypłacone w trakcie roku wspólnikowi zaliczki przewyższą przypadający na niego zysk za rok podatkowy, wówczas wspólnik może zwrócić nadpłacone kwoty albo też pozostawić do rozliczenia z zysku następnego roku. Jednak to drugie rozwiązanie nie jest obojętne podatkowo, jako że ze stanowiska organów podatkowych wynika, że w takiej sytuacji wspólnik uzyska przychód z nieodpłatnych świadczeń w wysokości równowartości odsetek, jakie musiałby zapłacić od pożyczki (korzysta on w tym okresie z cudzego kapitału).

Kodeksowe uregulowania dotyczące wypłaty zysku wspólnikom spółki jawnej

Podstawy prawne funkcjonowania spółki jawnej regulują przepisy art. 22-85 Kodeksu spółek handlowych. W kwestii prawa do zysku przepisy te zawierają ogólne postanowienia, z których wynika, że:

  • każdy wspólnik ma prawo do równego udziału w zyskach i uczestniczy w stratach w tym samym stosunku bez względu na rodzaj i wartość wkładu (co wynika z art. 51 § 1 K.s.h.),
     
  • wspólnik może żądać podziału i wypłaty całości zysku z końcem każdego roku obrotowego (art. 52 § 1 K.s.h.),
     
  • umowa spółki może stanowić inaczej (art. 37 K.s.h.).

Żadne przepisy nie regulują kwestii wypłaty zysku w ciągu roku w formie zaliczek. Zatem zagadnienie to powinno być uregulowane przez wspólników. Przypomnijmy, że w kwestii tej (a także nadpłaty zaliczek na poczet zysku) Sąd Najwyższy w wyroku z 5 marca 2009 r., sygn. akt III CSK 290/08 orzekł, że w spółce jawnej "(...) do wypłaty udziału w zysku nie jest niezbędne podjęcie przez wspólników uchwały o przeznaczeniu zysku do wypłaty. Dopuszczalne jest zatem pobieranie przez wspólników określonych kwot z tego tytułu bez uchwały, a jedynie za zgodą wszystkich wspólników. Na takich samych warunkach dopuszczalne jest także pobieranie przez wspólników zaliczek na poczet przyszłego zysku, które nie podlegają rozliczeniu, jeżeli spółka nie osiągnie zysku. Oznacza to, że w razie nieosiągnięcia zysku wspólnik, który za zgodą wszystkich pozostałych wspólników pobrał kwotowe zaliczki na poczet udziału w zysku, nie ma obowiązku zwracać do kasy spółki jakiejkolwiek kwoty tytułem rozliczenia tej zaliczki. Rozliczenie zaliczki następuje w kolejnym okresie obrachunkowym, w którym spółka osiągnie zysk. (...)"

A zatem nadpłacone wspólnikowi zaliczki mogą pozostać do rozliczenia na kolejny okres (rok).

Wypłata zysku wspólnikowi w świetle ustawy o PIT

Wspólnicy spółki jawnej dochód uzyskiwany z działalności opodatkowują już w trakcie roku podatkowego. Dochód z tytułu udziału w spółce ustala się według zasad określonych w art. 8 ust. 1 ustawy o PDOF. Zgodnie z tym przepisem, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Powyższe zasady stosuje się odpowiednio do:

  • rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat,
     
  • ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki niebędącej osobą prawną.

Od tak ustalonego dochodu wspólnik spółki jawnej zobowiązany jest odprowadzać w trakcie roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy, a następnie rozliczyć ten dochód w rocznym zeznaniu podatkowym.

Ustalany w ciągu roku obrotowego zysk, a także wysokość wpłaconych zaliczek na podatek dochodowy, mogą się ostatecznie różnić od przysługującego zysku. Może zatem powstać sytuacja, że:

  • zysk wypracowany na koniec roku obrotowego, przypadający na wspólnika, będzie większy od sumy pobranych przez wspólnika zaliczek na poczet zysku - wówczas wspólnikowi będzie się należała dodatkowa kwota zysku,
     
  • wypracowany na koniec roku obrotowego zysk przypadający na wspólnika, będzie mniejszy (albo powstanie strata) od sumy pobranych przez wspólnika zaliczek - wówczas wspólnik może zwrócić nadpłacone zaliczki na poczet zysku albo pozostawić je do rozliczenia na poczet przyszłych zysków.

W przypadku zwrotu przez wspólnika różnicy pomiędzy pobranymi zaliczkami a rzeczywiście osiągniętym zyskiem albo powstałą stratą nie wystąpią żadne skutki podatkowe. Natomiast jeśli wspólnik nie zwróci nadpłaconego zysku, wówczas - według wyjaśnień organów podatkowych - uzyskuje on przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń (jako że dysponuje obcym kapitałem) w wysokości odsetek, jakie musiałby zapłacić, gdyby pobrane środki stanowiły pożyczkę. Tak wyjaśnił Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 25 kwietnia 2016 r., nr 1061-IPTPB1.4511.213.2016.1.KO, a także Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 16 kwietnia 2018 r., nr 0115-KDIT3.4011.150.2018.1.WRws.

Więcej przeczytasz w Pisaliśmy o tym
Biuletynie Informacyjnym nr 14 z 10.05.2018 r.
na str. 48-50
Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.