Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   "Kilometrówka" z tytułu wyjazdów w ramach świadczenia usług wynikających z umowy ...
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

"Kilometrówka" z tytułu wyjazdów w ramach świadczenia usług wynikających z umowy zlecenia - interpretacja organu podatkowego

Przegląd Podatku Dochodowego nr 20 (476) z dnia 20.10.2018
Jeżeli wyjazdy zleceniobiorcy poza stałe miejsce pracy stanowią świadczenie usług w ramach umowy zlecenia i nie mają one charakteru incydentalnego, tymczasowego, czy krótkotrwałego, to "kilometrówka" wypłacana jako zwrot kosztów tych wyjazdów podlega opodatkowaniu.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 6 września 2018 r., nr 0115-KDIT3.4011.318.2018.1.DR.

Zleceniobiorca (wnioskodawca) w ramach umowy zlecenia rozwozi materiały do badań oraz wyniki badań do laboratoriów znajdujących się poza jego stałym miejscem pracy oraz zamieszkania. W tym celu wykorzystuje swój prywatny samochód w jazdach pozamiejscowych na terenie województwa. Zgodnie z umową otrzymuje wynagrodzenie za przepracowane godziny oraz zwrot kosztów za przejechane kilometry, które są ustalane w oparciu o powszechnie obowiązujące stawki za jeden kilometr przebiegu pojazdu oraz prowadzoną ewidencję przebiegu pojazdu.

Interpretacje Baza interpretacji wydawanych m.in. przez organy podatkowe dostępna jest w serwisie
www.interpretacje.gofin.pl

Do organu podatkowego zwrócił się z pytaniem, czy od wypłacanej mu "kilometrówki" zleceniodawca słusznie pobiera zaliczkę na podatek? W jego opinii nie powinien opodatkowywać "kilometrówki".

Organ podatkowy nie przychylił się do opinii wnioskodawcy. Na wstępie zauważył, że w art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b updof posłużono się terminem "podróż" bez określenia "służbowa". Oznacza to, że zakres zwolnienia uregulowanego tym przepisem nie ogranicza się jedynie do podróży służbowych w rozumieniu art. 775 Kodeksu pracy, ale do wszelkich podróży osób niebędących pracownikami. Niemniej jednak definiując pojęcie podróży, należy mieć na uwadze pojęcie podróży służbowej określone w tym przepisie. Stanowi on, że pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy, przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. Podróżą jest więc zdarzenie incydentalne, tymczasowe i krótkotrwałe w stosunku do zadania powierzonego w ramach umowy i wykonywanego na podstawie tej umowy. Powołany organ podkreślił, że dla skorzystania ze zwolnienia wymienionego w art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b updof konieczne jest uzyskanie m.in. zwrotu kosztów przejazdów przez osobę będącą w podróży. Ponadto wypłacone należności nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów oraz muszą być poniesione w celu osiągnięcia przychodów (art. 21 ust. 13 updof).

Ostatecznie organ podatkowy stwierdził, że dokonywany zleceniobiorcy zwrot kosztów używania prywatnego samochodu wynikający z rozliczania przejazdów w związku z zawartą umową zlecenia, stanowi u niego przychód w rozumieniu ustawy o PIT. Zwrot tych kosztów nie korzysta ze zwolnienia od podatku na mocy art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b updof, gdyż z uwagi na charakter wykonywanej pracy nie można uznać, że zleceniobiorca przebywa w podróży. Rozwożenie wyników badań i materiałów do badań oraz przewozy i transporty wynikające z zawartej umowy zlecenia stanowią przedmiot tej umowy i nie mają charakteru incydentalnego, tymczasowego i krótkotrwałego. Tym samym zleceniodawca prawidłowo pobiera podatek dochodowy od wypłacanej zleceniobiorcy "kilometrówki".

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.