Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Czy dopuszczalna jest całoroczna amortyzacja środków trwałych użytkowanych ...
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Czy dopuszczalna jest całoroczna amortyzacja środków trwałych użytkowanych sezonowo?

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 11 (946) z dnia 10.04.2017

Prowadzę działalność sezonową. Środki trwałe używam jedynie w okresie wiosenno-letnim. W pozostałym okresie - choć nie zawieszam działalności - nie eksploatuję maszyn. Czy w związku z tym mogę dokonywać ich amortyzacji przez 12 miesięcy w roku?

W przypadku sezonowego użytkowania środków trwałych podatnicy dokonują odpisów amortyzacyjnych w miesiącach faktycznego ich wykorzystania. W takim przypadku nie jest dopuszczalne dokonywanie amortyzacji przez 12 miesięcy w roku.

Przepisy art. 22h ust. 1 pkt 3 ustawy o PDOF (odpowiednio art. 16h ust. 1 pkt 3 ustawy o PDOP) w sposób szczególny regulują zasady amortyzacji sezonowej.

Wynika z nich, iż odpisów amortyzacyjnych od używanych sezonowo środków trwałych dokonuje się w okresie ich wykorzystywania, ustalając wysokość odpisu miesięcznego przez podzielenie rocznej kwoty odpisów amortyzacyjnych:

  • przez liczbę miesięcy w sezonie albo
     
  • przez 12 miesięcy w roku.

Podzielenie rocznej kwoty odpisów przez liczbę miesięcy w sezonie (sposób pierwszy) zapewnia zamortyzowanie środka trwałego w okresie odpowiadającym długości jego amortyzacji przy stosowaniu metody liniowej. Natomiast dzieląc roczną kwotę odpisów amortyzacyjnych przez 12 miesięcy (drugie rozwiązanie), następuje wydłużenie amortyzacji w czasie. Wydłużenie okresu amortyzacji następuje o tyle miesięcy, ile dany środek trwały nie jest wykorzystywany poza sezonem.

wykrzyknik Środki trwałe użytkowane sezonowo podlegają amortyzacji wyłącznie w miesiącach ich wykorzystania.

Zatem w przypadku pytającej jednostki, gdy wykorzystanie środków trwałych następuje jedynie w miesiącach wiosenno-letnich, nie jest możliwe dokonywanie odpisów amortyzacyjnych przez okres 12 miesięcy w roku. Jeśli jednostka taki sposób amortyzacji stosuje, to amortyzacja dotycząca miesięcy "pozasezonowych" nie będzie mogła podlegać zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów.

Przykład

Podatnik nabył środek trwały o wartości początkowej 24.000 zł, wprowadził go do ewidencji i rozpoczął jego amortyzację. Środek trwały będzie wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej w okresie od maja do sierpnia. Właściwa stawka amortyzacyjna wynosi 20%.

Kwota amortyzacji wyniesie:

Odpisy amortyzacyjne liczone według metody liniowej:

  • amortyzacja miesięczna według metody liniowej: 24.000 zł × 20% : 12-miesięcy = 400 zł;
     
  • amortyzacja roczna: 24.000 zł × 20% (albo 400 zł × 12 miesięcy) = 4.800 zł.

Amortyzacja sezonowa (sposób 1) - miesięczny odpis amortyzacyjny ustalany przez podzielenie rocznej kwoty odpisów amortyzacyjnych przez liczbę miesięcy w sezonie.

Odpis miesięczny amortyzacji sezonowej (trwającej 4 miesiące) wyniesie:

4.800 zł (roczna kwota odpisów amortyzacyjnych) : 4 (liczba miesięcy w sezonie) = 1.200 zł.

Roczny odpis równy będzie zatem odpisowi dokonywanemu według metody liniowej i wyniesie 4.800 zł (tj. 1.200 zł × 4 miesiące).

Amortyzacja sezonowa (sposób 2) - miesięczny odpis amortyzacyjny ustalany przez podzielenie rocznej kwoty odpisów amortyzacyjnych przez 12 miesięcy w roku.

Odpis miesięczny amortyzacji sezonowej (trwającej 4 miesiące) wyniesie:

4.800 zł (roczna kwota odpisów amortyzacyjnych) : 12 miesięcy w roku = 400 zł. Wartość rocznego odpisu amortyzacyjnego wyniesie tu 1.600 zł (400 zł × 4 m-ce).

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.