Facebook
PIT 2021

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2021  »  Przychody i koszty  »   Rozliczenie w zeznaniu sprzedaży prywatnego auta
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Rozliczenie w zeznaniu sprzedaży prywatnego auta

Gazeta Podatkowa

W lutym 2021 r. jako osoba nieprowadząca działalności gospodarczej kupiłem na podstawie umowy kupna-sprzedaży samochód osobowy. Ponieważ okazał się on mało komfortowym autem, w listopadzie 2021 r. sprzedałem go z niewielkim zyskiem. Czy muszę rozliczyć tę transakcję sprzedaży w zeznaniu podatkowym za 2021 r.?

Gdy podatnik dokona sprzedaży składnika majątku ruchomego niezwiązanego z prowadzeniem działalności gospodarczej, to uzyskany z tego tytułu przychód należy kwalifikować do przychodów z odpłatnego zbycia rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o pdof. Jednak stosownie do tego przepisu przychód z tego źródła powstaje, gdy odpłatne zbycie rzeczy dokonane poza działalnością gospodarczą nastąpi przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym podatnik nabył rzecz na własność. W takim przypadku przychodem jest wartość rzeczy wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Opodatkowaniu na zasadach ogólnych według skali podatkowej podlega uzyskany z tego tytułu dochód. Dochodem jest różnica pomiędzy przychodem uzyskanym z odpłatnego zbycia a kosztem nabycia, zmniejszona o wartość nakładów poniesionych w czasie posiadania rzeczy (art. 24 ust. 6 updof). Przychody i koszty z tytułu sprzedaży rzeczy podlegają rozliczeniu w zeznaniu rocznym PIT-36 łącznie z pozostałymi dochodami opodatkowanymi według skali podatkowej uzyskanymi w roku podatkowym.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że w przedstawionym przypadku Czytelnik nie uzyskał w 2021 r. przychodu z odpłatnego zbycia samochodu osobowego. Samochód zakupił w lutym 2021 r., a sprzedał go w listopadzie 2021 r. Zatem sprzedaż samochodu nastąpiła po upływie pół roku od jego nabycia. Stąd Czytelnik nie ma obowiązku rozliczenia w zeznaniu podatkowym dochodu uzyskanego ze sprzedaży auta.

Przykład

W lutym 2021 r. podatnik zakupił prywatnie samochód osobowy. Z uwagi na to, że nabyte auto nie odpowiadało jego wymaganiom, podatnik podjął decyzję o jego sprzedaży.

Wariant I - sprzedaż samochodu nastąpiła w lipcu 2021 r. Ponieważ samochód był od jego nabycia w posiadaniu podatnika krócej niż pół roku, podatnik z tytułu jego sprzedaży osiągnął przychód z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o pdof.

Wariant II - sprzedaż samochodu nastąpiła w listopadzie 2021 r. Z tytułu dokonanej sprzedaży podatnik nie osiągnął przychodu z odpłatnego zbycia, ponieważ nie wystąpiły u niego przesłanki z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o pdof decydujące o powstaniu przychodu z tego źródła.

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.