Facebook
Rozlicz prawidłowo swój PIT za 2023 rok
Wyjaśnienia, wskazówki i porady do sporządzania zeznań podatkowych

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2023  »  Przychody i koszty  »   Koszty pracownicze w PIT przy chorobowym w trakcie roku
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Koszty pracownicze w PIT przy chorobowym w trakcie roku

Gazeta Podatkowa nr 11 (2094) z dnia 5.02.2024
Agata Cieśla

W 2023 r. uzyskiwałam przychody z umowy o pracę nie korzystając przy tym z żadnego zwolnienia od pdof. Jednak przez pierwsze 3 miesiące przebywałam na tzw. chorobowym i za ten okres uzyskiwałam wyłącznie zasiłek chorobowy. W dniu 31 stycznia br. otrzymałam od pracodawcy PIT-11 za 2023 r., w którym pracodawca uwzględnił przysługujące mi podwyższone koszty uzyskania przychodów, ale jedynie za 9 miesięcy. Czy jeśli pozostawałam w zatrudnieniu przez cały 2023 r., to pomimo tak wystawionego PIT-11 w PIT-37 mogę wykazać pracownicze koszty w wysokości podwyższonej za cały rok?

NIE. Pracodawca obliczając zaliczki na pdof od należności pracowniczych uprawniony jest do stosowania podwyższonych tzw. zryczałtowanych miesięcznych kosztów pracowniczych jedynie wówczas, gdy miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a podatnik nie uzyskuje dodatku za rozłąkę (art. 22 ust. 2 pkt 3 ustawy o pdof). Pracodawca stosuje je, o ile pracownik złoży mu oświadczenie o spełnieniu opisanych warunków. Ale nawet gdy pracodawca jest w posiadaniu takiego oświadczenia nie oznacza to automatycznie, że podwyższone koszty stosuje pracownikowi w każdym miesiącu, tylko z racji tego, że w okresie tym pozostawał on w zatrudnieniu. Można je bowiem zastosować wyłącznie do przychodów ze stosunku pracy, którymi nie są przychody z zasiłków z ubezpieczenia społecznego, w tym zasiłku chorobowego. Takie należności stanowią przychody z innych źródeł.

Z uwagi na to, że Czytelniczka w 2023 r. przez 3 miesiące otrzymywał wyłącznie zasiłek chorobowy, pracodawca prawidłowo w PIT-11 wykazał koszty pracownicze tylko za pozostałe 9 miesięcy. Rozliczając się w PIT-37, Czytelniczka może je zastosować wyłącznie za ten sam okres w podwyższonej wysokości, o ile spełni wskazane na wstępie kryteria.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:
 
Przydatne linki
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.