Facebook
Rozlicz prawidłowo swój PIT za 2023 rok
Wyjaśnienia, wskazówki i porady do sporządzania zeznań podatkowych

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2023  »  Przychody i koszty  »   Wpływ zerowego PIT dla seniora na koszty w rocznym ...
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Wpływ zerowego PIT dla seniora na koszty w rocznym zeznaniu

Gazeta Podatkowa nr 11 (2094) z dnia 5.02.2024
Agata Cieśla

Obydwoje z mężem jesteśmy wieku emerytalnym (62 lata i 66 lat), jednak nie pobieramy z tego tytułu żadnych świadczeń. Mąż prowadzi własną firmę (skala podatkowa), natomiast ja jestem zatrudniona na podstawie stosunku pracy. W 2023 r. obydwoje korzystaliśmy z tzw. zerowego PIT dla seniora - mąż rozliczał tę ulgę w działalności gospodarczej, natomiast mi uwzględniał ją pracodawca. Jednak za cały 2023 r. zarówno moje, jak i męża przychody objęte tym zwolnieniem przekroczyły jego limit. Czy sporządzając wspólne zeznanie PIT-36 za 2023 r., każde z nas ma prawo uwzględnić w podstawie opodatkowania całość kosztów uzyskania przychodów - u męża poniesionych w tym roku, a u mnie przysługujących mi tzw. podwyższonych kosztów pracowniczych za 2023 r., w tym również za okres korzystania z ulgi?

Prowadząc działalność gospodarczą i korzystając ze zwolnienia od pdof wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o pdof (Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.), czyli tzw. zerowego PIT dla seniorów, podatnik nie ma obowiązku wyłączania z kosztów podatkowych w tej działalności kosztów dotyczących przychodów zwolnionych. Stąd, gdy część przychodów z tego źródła będzie korzystać ze zwolnienia, poniesione koszty pozostaną firmowymi kosztami - niezależnie od ich wysokości oraz od wysokości przychodów.

art. 22 ust. 3 ustawy o pdof ustawodawca wskazał, że gdy podatnik ponosi koszty uzyskania przychodów ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu, oraz koszty związane z przychodami z innych źródeł, a nie jest możliwe ustalenie kosztów uzyskania przypadających na poszczególne źródła, koszty te ustala się w takim stosunku, w jakim pozostają przychody z tych źródeł w ogólnej kwocie przychodów. Natomiast art. 22 ust. 3a ustawy o pdof stanowi, że zasadę tę stosuje się również w przypadku, gdy część dochodów z tego samego źródła przychodów podlega opodatkowaniu, a część jest wolna od opodatkowania, z wyłączeniem m.in. przychodów, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 152 lit. c), pkt 153 lit. c) i pkt 154 ustawy o pdof, czyli objętych odpowiednio tzw. ulgą na powrót, ulgą dla rodzin 4+ oraz zerowym PIT dla seniorów, w zakresie przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Zatem mąż Czytelniczki nie jest zobowiązany do wyłączania z podstawy opodatkowania firmowych kosztów przypadających proporcjonalnie na przychody zwolnione z pdof w oparciu o art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o pdof. Potwierdzają to interpretacje indywidualne wydawane przez Dyrektora KIS. To powoduje, że jeżeli firmowe koszty poniesione w całym 2023 r. przekroczyły u męża Czytelniczki uzyskane w tym roku przychody podlegające opodatkowaniu, to poniesie on w działalności gospodarczej stratę, która będzie podlegała w kolejnych latach rozliczeniu z dochodami z tego źródła na zasadach wynikających z art. 9 ust. 3 ustawy o pdof.

Natomiast sama Czytelniczka w PIT-36 za 2023 r. uwzględni ograniczenie wynikające z art. 22 ust. 3b ustawy o pdof. Wskazuje on, że w przypadku zastosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 148 i pkt 152-154, koszty uzyskania przychodów z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz z umów zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 8 ustawy o pdof, stosuje się w wysokości nieprzekraczającej tej części przychodów z danego źródła, która podlega opodatkowaniu. Jeżeli zatem, korzystając w 2023 r. z zerowego PIT dla seniorów, Czytelniczka osiągnęła w tym roku przychody z umowy o pracę przekraczające limit tego zwolnienia, to wysokość kosztów, o które może pomniejszyć przychód podlegający opodatkowaniu, nie może przekroczyć kwoty tego przychodu. Może on zatem zostać wyzerowany - natomiast przy tym źródle przychodu korzystający z omawianej ulgi nie poniesie straty.

Przykład

Pani Zofia i pan Piotr w małżeńskim PIT-36 za 2023 r. są uprawnieni do korzystania z tzw. zerowego PIT dla seniorów. Za 2023 r. pan Piotr uzyskał wyłącznie przychody z działalności gospodarczej (skala podatkowa), natomiast pani Zofia wyłącznie z umowy o pracę.

Przychody męża wyniosły 103.400 zł, z czego 85.528 zł było objęte zerowym PIT dla seniorów, natomiast koszty firmowe za cały 2023 r. wyniosły 74.900 zł. W tej sytuacji przychodem podlegającym opodatkowaniu w zeznaniu za 2023 r. jest kwota 17.872 zł (tj. 103.400 zł - 85.528 zł). Ponieważ pan Piotr ma prawo od tych przychodów firmowych odliczyć koszty uzyskania przychodów za cały 2023 r. w pełnej poniesionej wysokości, to w efekcie w PIT-36 za 2023 r. wykaże firmową stratę w wysokości 57.028 zł (tj. 17.872 zł - 74.900 zł).

Przychody pani Zofii z umowy o pracę za cały 2023 r. wyniosły 90.002 zł, z czego 85.528 zł objęte było zerowym PIT dla seniorów. Ponieważ pani Zofia nie mieszka w tej samej miejscowości, w której znajduje się jej zakład pracy, to przysługują jej tzw. podwyższone koszty pracownicze za 12 miesięcy w kwocie 4.500 zł. Jednak w zeznaniu może odliczyć od przychodów jedynie kwotę kosztów w wysokości 4.474 zł, czyli tyle, ile stanowi kwota podlegających opodatkowaniu przychodów z umowy o pracę (90.002 zł - 85.528 zł).

 
Przydatne linki
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.