W przypadku gdy podatnik ani nabywca w odniesieniu do przedpłaconej kwoty nie są w stanie określić rodzaju i ilości poszczególnych towarów, to wówczas wpłaty środków pieniężnych nie rodzą powstania obowiązku podatkowego w VAT na podstawie art. 19a ust. 8 ustawy o VAT. Obowiązek podatkowy powstanie dopiero z chwilą złożenia przez nabywcę zamówienia, w którym zostaną skonkretyzowane towary - w odniesieniu do odpowiedniej części przedpłaty zaliczonej wtedy na poczet ceny towarów objętych tym zamówieniem. Tak wyjaśnił Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 11 kwietnia 2025 r., nr 0111-KDIB3-3.4012.88.2025.1.PJ.
Z wnioskiem do organu podatkowego zwróciła się spółka (podatnik VAT) będąca producentem słodyczy: pianek, waty cukrowej i podobnych wyrobów. Część nabywców wymaga, aby wyroby spółki przez nich nabywane były oznaczane marką nabywcy, a nie marką producenta, co wiąże się z koniecznością zamówienia właściwych opakowań i etykiet. Taki nabywca nie precyzuje, na etapie zamówienia, ilości produktów, ich gramatury, smaków, które mają zostać wytworzone przez spółkę, a jedynie podaje wartości szacunkowe. Spółka, celem zabezpieczenia swoich interesów, pobiera od podmiotu zamawiającego zaliczkę, która pokrywa koszty wytworzenia spersonalizowanych opakowań i (lub) etykiet oraz zakup podstawowych surowców do produkcji. Dostawa produktów jest opodatkowana 23% stawką VAT. Pomiędzy otrzymaniem zaliczki a rzeczywistą dostawą upływa kilka miesięcy.
Spółka zapytała, czy otrzymanie zaliczki na poczet niesprecyzowanej co do ilości i asortymentu dostawy powoduje powstanie obowiązku podatkowego w VAT.
Dyrektor KIS przypomniał, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Stosownie do art. 19a ust. 8 ustawy o VAT, jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty.
Organ podkreślił, że aby uznać wpłacaną kwotę za zaliczkę/przedpłatę na poczet przyszłych dostaw towarów lub świadczenia usług, istotne jest, aby przyszłe świadczenie było jasno określone w sposób umożliwiający jego identyfikację, a strony świadczenia, w momencie wpłaty zaliczki/przedpłaty, nie miały woli dokonywania jego zmian w przyszłości.
Obowiązek podatkowy nie powstanie w sytuacji, gdy strony nie dokonały ostatecznego skonkretyzowania przyszłych dostaw, na poczet których dokonano wcześniej wpłaty.
Zdaniem organu, jeśli warunki dotyczące rodzaju i ilości sprzedawanych towarów nie są znane w chwili wpłaty pieniędzy przez klienta, nie powinno się traktować przedmiotowych wpłat jako przedpłaty, zaliczki, zadatku, o których mowa w art. 19a ust. 8 ustawy o VAT.
Zatem opodatkowanie wpłat otrzymanych przed dostawą towarów następuje w przypadku, gdy dostawca będzie w stanie powiązać (przyporządkować) dokonaną wpłatę z konkretnym zamówieniem, czyli skonkretyzowanym towarem. Warunku tego nie będzie spełniała kwota wpłacona przez nabywcę w momencie, gdy nie zostało złożone konkretne zamówienie z wykazem towarów.
Reasumując, Dyrektor KIS stwierdził, że środki pieniężne otrzymane od nabywców nie będą stanowić przedpłaty, zaliczki, zadatku czy raty, o których mowa w art. 19a ust. 8 ustawy o VAT. Wynika to z faktu, że w momencie otrzymania środków pieniężnych nie są one związane z żadną konkretną dostawą towarów - na etapie zamówienia nie jest znana ilość produktów, ich gramatura, smaki, które mają zostać wytworzone przez spółkę, a nabywca podaje jedynie wartości szacunkowe.
|