Podatnik prowadzący jednoosobową firmę, korzystając w niej z opodatkowania na zasadach ogólnych, przez cały 2024 r. będzie miał zawieszoną działalność gospodarczą. W trakcie zawieszenia zamierza sprzedać samochód ciężarowy, który w jego firmie stanowi środek trwały. Jak przychód uzyskany z tej sprzedaży powinien rozliczyć w podatku dochodowym? (pytanie nr 1493238)
Z uregulowań zawartych w Prawie przedsiębiorców wynika, że przedsiębiorca, który zawiesił działalność gospodarczą, ma możliwość sprzedaży w tym okresie składników firmowego majątku.
W przepisie powołanej ustawy zapisano, że działalność może zawiesić wyłącznie przedsiębiorca niezatrudniający pracowników. Zawieszenie w przypadku przedsiębiorcy wpisanego do CEIDG możliwe jest na czas nieokreślony lub określony nie krótszy jednak niż 30 dni (albo 28 lub 29 dni w lutym). Tak stanowi art. 23 ust. 1 i ust. 3 Prawa przedsiębiorców. W okresie zawieszenia przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać z niej bieżących przychodów. Nie oznacza to jednak, że nie może wykonywać żadnych czynności związanych z prowadzeniem własnej firmy. W trakcie zawieszenia przedsiębiorca może m.in. zbywać własne środki trwałe i wyposażenie (art. 25 ust. 2 pkt 3 Prawa przedsiębiorców).
Zatem zawieszenie przez podatnika wykonywanej przez niego działalności nie uniemożliwia mu sprzedaży w tym czasie samochodu ciężarowego stanowiącego w jego firmie środek trwały.
W okresie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca będący osobą fizyczną korzystającą z opodatkowania na zasadach ogólnych, czyli zarówno według skali podatkowej, jak i podatkiem liniowym, nie ma obowiązku opłacania zaliczek na podatek dochodowy. Na brak tego obowiązku nie ma wpływu uzyskanie w tym czasie przychodów, np. ze sprzedaży środków trwałych. Zwolnienie z obowiązku regulowania zaliczek na pdof podczas zawieszenia działalności nie oznacza automatycznie zwolnienia z obowiązku złożenia rocznego zeznania podatkowego za ten okres, jak również z ewentualnej zapłaty podatku dochodowego, jeżeli uzyska w tym czasie przychody m.in. ze sprzedaży firmowego majątku (przykład).
Przykład Przedsiębiorca - podatnik pdof wpisany do CEIDG - korzystający z opodatkowania podatkiem liniowym, niezatrudniający pracowników, zawiesił działalność gospodarczą 31 grudnia 2023 r. na okres 12 miesięcy. Ostatnią zaliczkę na podatek dochodowy zapłacił za grudzień 2023 r. Od stycznia 2024 r. aż do momentu wznowienia działalności jest z tego obowiązku zwolniony. Sytuacji przedsiębiorcy nie zmieni dokonanie w dniu 29 lipca 2024 r. sprzedaży samochodu ciężarowego będącego w jego firmie środkiem trwałym. Rozliczenie dochodu ze sprzedaży tego składnika majątku trwałego nastąpi w zeznaniu PIT-36L za 2024 r., które przedsiębiorca złoży po zakończeniu roku. |
|