Prowadzę jednoosobową działalność, ale od pół roku nic nie sprzedałam. Opłacam składkę zdrowotną, co w obecnej sytuacji jest dużym obciążeniem. Zastanawiam się nad zawieszeniem działalności, ale mam wyroby na stanie. Czy w momencie, jak będę miała okazję je sprzedać, to będę musiała wznowić działalność? Czy można zawieszać i wznawiać działalność tak często, jak się chce?
W czasie zawieszenia przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. To oznacza, że nie może sprzedawać towarów lub wykonywać usług i wystawiać z tego tytułu faktur czy rachunków. Katalog czynności dozwolonych w trakcie zawieszenia działalności zawiera art. 25 ust. 2 Prawa przedsiębiorców (Dz. U. z 2024 r. poz. 236 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem przedsiębiorca w czasie zawieszenia m.in. może:
Jeżeli chodzi o wyprodukowane przez przedsiębiorcę wyroby, to ma prawo je zbyć w trakcie zawieszenia, tylko jeżeli były one zamówione i wyprodukowane przed datą zawieszenia.
Przedsiębiorca wpisany do CEIDG może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na czas nieokreślony albo określony, nie krótszy jednak niż 30 dni (ewentualnie liczbę dni lutego). Przepisy Prawa przedsiębiorców nie zakazują wielokrotnego zawieszania i wznawiana działalności gospodarczej. Gdy przedsiębiorca decyduje się zawiesić firmę na czas nieokreślony, wówczas wznowienie działania firmy następuje na jego wniosek składany w CEIDG.
Należy pamiętać, iż zasadniczo wskutek zawieszenia przedsiębiorca przestaje być objęty obowiązkiem ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS. Następuje to od dnia, w którym rozpoczyna się to zawieszenie i trwa do dnia poprzedzającego dzień wznowienia wykonywania działalności.
|