Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Firma  »  Zawieszanie i likwidacja firmy  »   Decyzja o likwidacji firmy nie zastępuje wypowiedzenia
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Decyzja o likwidacji firmy nie zastępuje wypowiedzenia

Gazeta Podatkowa nr 63 (1834) z dnia 9.08.2021
Agata Barczewska

Od kilku lat prowadzę jednoosobowo działalność gospodarczą, ale w tym roku zamierzam ją definitywnie zlikwidować (nie będzie sprzedaży firmy w inne ręce). Zatrudniam kilku pracowników na podstawie umowy o pracę. Czy ich umowy wygasną z dniem wykreślenia firmy z rejestru?

NIE. Umowa o pracę rozwiązuje się w sposób wskazany w art. 30 Kodeksu pracy. Likwidacja czy upadłość zakładu pracy nie powoduje samoczynnego rozwiązania umów o pracę czy ich wygaśnięcia. Jeżeli więc strony umowy nie rozwiążą jej w jednym z trybów wskazanych w art. 30 K.p., tj. na podstawie:

  • porozumienia stron,
  • wypowiedzenia umowy o pracę przez jedną ze stron,
  • rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia przez jedną ze stron,

to umowa o pracę będzie trwała nadal, chyba że dzień wykreślenia firmy z rejestru nałoży się na ostatni dzień obowiązywania umowy o pracę zawartej na czas określony.

Z powyższego wynika, że pracodawca, który definitywnie likwiduje prowadzoną przez siebie działalność gospodarczą, musi podjąć działania w celu rozwiązania stosunków pracy swoich pracowników, tj. dokonać rozwiązania umów w trybie określonym przez Kodeks pracy. W przypadku gdy zastosowanym trybem jest porozumienie stron, rozwiązanie umowy może nastąpić w dowolnym terminie wybranym przez strony. Więcej formalności związanych jest z wypowiedzeniem umowy o pracę. W takim przypadku pracodawca musi złożyć oświadczenie o wypowiedzeniu z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym, tak aby upływ okresu wypowiedzenia nastąpił przed zakończeniem działalności.

Okres wypowiedzenia w omawianej sytuacji może zostać skrócony na podstawie art. 361 K.p., który pozwala na skrócenie 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony i na czas określony do najwyżej 1 miesiąca - bez zgody pracownika. Przepis ten stosuje się w przypadku upadłości lub likwidacji pracodawcy lub gdy wypowiedzenie umowy następuje z innych przyczyn niedotyczących pracownika. Za "zabrane" miesiące wypowiedzenia pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za ten czas. Należy nadmienić, że skrócenie wypowiedzenia na podstawie art. 361 K.p. musi nastąpić razem z wypowiedzeniem umowy.

Okres wypowiedzenia może również zostać skrócony w trybie art. 36 § 6 K.p., który pozwala stronom na zawarcie porozumienia w sprawie ustalenia innego niż ustawowy (w praktyce krótszego) okresu dokonanego już wypowiedzenia.

Zawieszanie i likwidacja firmy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.