Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Firma  »  Zawieszanie i likwidacja firmy  »   Niezapłacone faktury w razie likwidacji firmy dłużnika
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Niezapłacone faktury w razie likwidacji firmy dłużnika

Gazeta Podatkowa nr 29 (1800) z dnia 12.04.2021
Małgorzata Rymarz

Firma, która nie zapłaciła kilku faktur, zaprzestała działalności. Posiadam nakaz zapłaty, ale nie mogę skorzystać z ulgi na złe długi. Czy jest jakaś inna możliwość pomniejszenia dochodu o te nieuiszczone kwoty?

Alternatywą dla ulgi na złe długi jest możliwość zaliczenia nieściągalnych wierzytelności do kosztów podatkowych, poprzedzona utworzeniem odpisu aktualizującego.

Instrumentem umożliwiającym wierzycielowi dokonanie korekty podatku w razie nieuregulowania płatności przez kontrahenta jest tzw. ulga na złe długi, uregulowana w art. 26i ustawy o pdof.

Jej zastosowanie jest jednak możliwe tylko wówczas, gdy kontrahent na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego dzień złożenia zeznania podatkowego nie będzie w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego, postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji, a wierzytelność - do dnia złożenia zeznania rocznego - pozostanie nieuregulowana i nie zostanie zbyta. W opisanym przypadku z ulgi tej skorzystać nie można.

Jednak w treści art. 23 ust. 1 pkt 20 ustawy o pdof ustawodawca wskazał, że za koszty uzyskania przychodów nie uważa się wierzytelności odpisanych jako nieściągalne, z wyjątkiem wierzytelności lub ich części, które uprzednio zostały zarachowane jako przychody należne z działalności gospodarczej i których nieściągalność została udokumentowana.

Dla udokumentowania nieściągalności wierzytelności podatnik powinien posiadać jeden z poniższych dokumentów (art. 23 ust. 2 ustawy o pdof):

  • postanowienie o nieściągalności, uznane przez wierzyciela jako odpowiadające stanowi faktycznemu, wydane przez właściwy organ postępowania egzekucyjnego, albo
  • postanowienie sądu o:
    • oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości, jeżeli majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania lub wystarcza jedynie na zaspokojenie tych kosztów, lub
    • umorzeniu postępowania upadłościowego, jeżeli zachodzi okoliczność, o której mowa wcześniej, tj. brak majątku, lub
    • zakończeniu postępowania upadłościowego, albo
  • protokół sporządzony przez podatnika, stwierdzający, że przewidywane koszty procesowe i egzekucyjne związane z dochodzeniem wierzytelności byłyby równe albo wyższe od jej kwoty.

Biorąc pod uwagę, że kontrahent Czytelnika zakończył działalność gospodarczą, w grę wchodzi uzyskanie postanowienia o nieściągalności bądź sporządzenie protokołu. Ta druga możliwość zarezerwowana jest dla dłużnych kwot o stosunkowo niskiej wartości.

Do czasu uznania wierzytelności za nieściągalną Czytelnik może utworzyć odpis aktualizujący jej wartość i zakwalifikować go do kosztów podatkowych (art. 23 ust. 1 pkt 21 ustawy o pdof). Wykreślenie dłużnika z CEIDG lub postawienie w stan likwidacji stanowi przesłankę uprawdopodobniającą nieściągalność wierzytelności. Należy podkreślić, że możliwość rozliczenia odpisu aktualizującego w rachunku podatkowym dotyczy także przedsiębiorców prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów, których przepisy prawa bilansowego nie dotyczą.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Zawieszanie i likwidacja firmy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.