Otrzymałem pierwszą ratę premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej z PROW (działanie 6.2). W biznesplanie zadeklarowałem utworzenie dwóch miejsc pracy (ja i instruktor zajęć fitness). Ze względu na zawieszenie działalności klubów fitness z powodu COVID-19 obecnie nie zatrudnię instruktora. Co mam w takiej sytuacji zrobić, by nie zwracać już otrzymanego wsparcia finansowego?
Wysokość premii na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej uzależniona jest od ilości utworzonych miejsc pracy. W związku z tym beneficjent jest zobowiązany w odpowiednim czasie utworzyć miejsca pracy zadeklarowane w biznesplanie przedsięwzięcia. Utworzenie miejsc pracy (wliczając samozatrudnienie) w przeliczeniu na pełne etaty średnioroczne powinno nastąpić w okresie od dnia otrzymania decyzji o przyznaniu pomocy do dnia złożenia wniosku o wypłatę drugiej raty pomocy (premii). Natomiast utrzymanie osiągniętego przyrostu miejsc pracy powinno nastąpić w okresie co najmniej dwóch lat od dnia wypłaty drugiej raty pomocy. Niewywiązanie się z tego obowiązku ma konsekwencje dla beneficjenta w postaci konieczności zwrotu do 100% kwoty pierwszej raty pomocy, proporcjonalnie do okresu niespełnienia tego warunku i liczby nieutworzonych miejsc pracy. Mowa o tym w § 18 ust. 4 pkt 1 lit. a) rozporządzenia MRiRW w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej na operacje typu "Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej"… (Dz. U. z 2016 r. poz. 1196 ze zm.).
Biorąc pod uwagę fakt, że obecnie ze względu na zawieszenie działalności kubów fitness z powodu COVID-19 beneficjent nie jest w stanie utworzyć nowego miejsca pracy, nie będzie musiał zwracać otrzymanej już pierwszej raty premii. Jeśli podczas stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii przyczyną niezrealizowania przez beneficjenta w sposób ciągły warunków lub zobowiązań określonych we wspomnianym rozporządzeniu są ograniczenia wskazane w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi lub inne okoliczności powiązane z tymi ograniczeniami, uznaje się, że te warunki lub zobowiązania w okresie obowiązywania tych ograniczeń są realizowane w sposób ciągły zgodnie z powołanym rozporządzeniem. Jednakże w przypadku innych okoliczności powiązanych z ograniczeniami określonymi w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, beneficjent musi uprawdopodobnić, że są one powiązane z tymi ograniczeniami, poprzez zgłoszenie tego faktu na piśmie dyrektorowi OR ARiMR, który przyznał pomoc. Należy załączyć odpowiednie dowody uprawdopodobniające te okoliczności, w ciągu 15 dni roboczych od dnia, w którym beneficjent lub upoważniona przez niego osoba mogą dokonać tych czynności. Określono tak wprost w § 3 rozporządzenia MRiRW w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej… (Dz. U. z 2020 r. poz. 1196).
|